Rząd czeka na chętnych, którzy chcą sprzedać grunty pod lotnisko

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Aneta Oksiuta PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
03-12-2020,11:35 Aktualizacja: 03-12-2020,11:40
A A A

Zainteresowani sprzedażą gruntów z wyznaczonego obszaru pod budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego mogą zgłaszać się do spółki - poinformował Marcin Horała, wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK.

- Tak, jak mówiłem, w roku 2020 ten program pozyskiwania gruntów dla Centralnego Portu Komunikacyjnego się rozpocznie. I właśnie dzisiaj go rozpoczynamy - powiedział polityk na konferencji prasowej.

Centralny Port Komunikacyjny, marcin horała, gmina baranów

Wykupią ziemię od rolników pod lotnisko. Dopłacą później?

Wzrost wartości ziemi wykupionej pod potrzeby Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) miałby owocować dopłatą dla obecnych właścicieli. To szykowana zachęta, by gospodarze chętniej sprzedawali swoje grunty. Jedna z flagowych inwestycji rządzących...

Jak tłumaczył, pozyskiwanie gruntów będzie się odbywać na sześć sposobów. - Pierwszy z nich to Program Dobrowolnych Nabyć. Od dzisiaj wszyscy zainteresowani sprzedażą gruntów z wyznaczonego obszaru mogą zgłaszać się do spółki CPK - powiedział Horała.

Adresatami Programu Dobrowolnych Nabyć (PDN) są wszyscy właściciele, współwłaściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości ze wskazanego obszaru przyszłej inwestycji.

Kolejny sposób pozyskiwania gruntów pod inwestycję, to przyjmowanie do zasobu nieruchomości Skarbu Państwa jednostek samorządu terytorialnego. Trzeci to nieruchomości zamienne przeznaczone na finalizację transakcji w ramach Programu Dobrowolnych Nabyć. Kolejny sposób to komercyjne nabywanie nieruchomości, a następny to aporty nieruchomości Skarbu Państwa. Ostatni sposób to wywłaszczenie.

- Mieszkańcy od dziś mogą zadeklarować, czy interesuje ich sprzedaż działki czy też nieruchomość zamienna - powiedział Horała. Pozyskiwanie działek ma potrwać do 2023 r.

cba, Centralne Biuro Antykorupcyjne, odrolnienie ziemi, piotr kaczorek, lotnisko z modlinie

Za pieniądze obiecywał odrolnienie ziemi przy lotnisku

Biznesmen spod Warszawy miał za pieniądze obiecywać załatwienie odrolnienia 10 hektarów ziemi przy lotnisku w Modlinie. Zatrzymali go agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego z Lublina. Według ustaleń śledczych, mężczyzna powoływał się na...

Jak przekazała spółka, w ramach Programu Dobrowolnych Nabyć, spółka będzie nabywać nieruchomości z obszaru położonego na zachód od Warszawy, leżącego między miastami, Żyrardów, Grodzisk Mazowiecki i Sochaczew.

Teren ten ograniczają: od południa autostrada A2, od zachodu droga krajowa nr 50, od północy wieś Szymanów i rzeka Pisia, a od wschodu - rzeka Pisia Tuczna i miejscowość Baranów.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy.

W ramach projektu na obszarze ok. 3 000 hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie mógł obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj