Rząd broni zasad sprzedaży lasów. A rolnicy chcą zmian

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
28-10-2017,11:30 Aktualizacja: 28-10-2017,11:50
A A A

- Obywatele muszą mieć zaufanie do państwa. Mamy prawo do władania własną nieruchomością i nie powinno być tak, że nie możemy się wycofać ze sprzedaży gruntów leśnych, jeżeli Lasy Państwowe będą chciały je kupić – przekonywał poseł Jarosław Sachajko (Kukiz’15).

Przewodniczący sejmowej komisji rolnictwa podczas jednego z posiedzeń zachęcał do poparcia projektu nowelizacji ustawy o lasach autorstwa jego ugrupowania. Zapewniał, że podczas licznych spotkań z rolnikami, wyrażali oni potrzebę zmian w przyjętym w ubiegłym roku dokumencie.

zmiany klimatu, Komitet do spraw Lasów i Przemysłu Drzewnego EKG ONZ, Europejska Komisja do spraw Leśnictwa, lasy

W walce ze zmianami klimatu potrzebne są zdrowe i produktywne lasy

Realizacja koncepcji zrównoważonego rozwoju oraz walka ze zmianami klimatu wymagają zdrowych i produktywnych lasów - mówią przedstawiciele ONZ. Polska promuje pomysł pochłaniania CO2 z atmosfery przez lasy i wykorzystywania go...

- Chodzi o to, że w momencie kiedy obywatel, w tym rolnik, wyrazi chęć zbycia gruntów leśnych i przeznaczonych pod zalesienie, nie ma możliwości wycofania się z prawa pierwokupu przez Lasy Państwowe - przypominał Sachajko.

Według autorów nowelizacji, trzeba zwiększyć ochronę własności prywatnej. Projekt przewiduje, że umowa sprzedaży pomiędzy właścicielem gruntu leśnego, czyli zbywcą, a drugą stroną będzie mogła być zawarta, chyba że nadleśniczy (reprezentujący Lasy Państwowe) wyrazi sprzeciw w ciągu 30 dni.

Jeśli nadleśniczy nie wyraziłby zgody na transakcję, zbywca mógłby żądać od dyrekcji LP złożenia oświadczenia o nabyciu takich gruntów po wycenie przez rzeczoznawcę. Co istotne, właściciel po poznaniu kwoty mógłby pisemnie wycofać się z żądania kupna terenów przez LP.

Przeciwny takim zmianom jest jednak rząd. W stanowisku, które prezentował Andrzej Szweda-Lewandowski, wiceminister środowiska podkreślono, że wprowadzenie instytucji sprzeciwu przyczyni się do zamieszania.

lasy państwowe, drewno, pozyskiwanie drewna, opał, konrad tomaszewski, inwestycje z samorządami

Lasy Państwowe chcą inwestować wspólnie z samorządami

Nawet 100 mln zł Lasy Państwowe chcą przeznaczyć w 2017 r. na wspólne inwestycje z samorządami - poinformował Konrad Tomaszewski, dyrektor generalny firmy. Finansowane mają być np. remont dróg, czy budowa ośrodków rekreacyjnych...

- Instytucja sprzeciwu jest stosowana z ramienia prawa administracyjnego, natomiast prawo pierwokupu jest stosowane na podstawie Kodeksu cywilnego. Od instytucji sprzeciwu będzie oczywiście służyło odwołanie. Tak więc to nie jest skrócenie, a wydłużenie procesu pierwokupu - wytykał wiceszef resortu.

Wymieniał też szereg innych potencjalnych zagrożeń płynących z proponowanych zmian. Wadą zdaniem rządzących jest m.in. to, że nadleśniczy zgłaszałby sprzeciw, natomiast katalog mówiący o tym, kiedy mógłby być złożony, pozostawałby otwarty.

Polityk przytaczał też liczby świadczące o niewielkiej skali problemu. Od początku obowiązywania ustawy (kwiecień 2016 r.) Lasy Państwowe zostały zawiadomione o chęci zbycia gruntów leśnych 9485 razy. Nadleśnictwa wyraziły zamiar kupna 169 razy, a ostatecznie nabyły je 51 (o powierzchni ponad 115 ha). Tylko w pięciu przypadkach LP zdecydowały się na skorzystanie z prawa ustalenia ceny przez sąd.

lasy tropikalne, wycinka lasów, rolnictwo przemyslowe, Uniwersytet Duke

Na potrzeby rolnictwa ginie coraz więcej lasów

Połowa lasów tropikalnych, które zniknęły w latach 2000-2012, zostało wyciętych na potrzeby intensywnego rolnictwa na skalę przemysłową - wynika z analizy amerykańskich naukowców, opublikowanej na łamach "Environmental...

- Naszym zdaniem przepisy obowiązującej ustawy o lasach, jeżeli chodzi o pierwokup, funkcjonują poprawnie - zaznaczał wiceminister środowiska. Powołał się też na pismo samorządu rolniczego, z którego wynika, że gospodarze nie mieli zastrzeżeń związanych z funkcjonowaniem obecnych przepisów.

- Do nas jako organizacji pozarządowej żadne takie informacje nie wpłynęły. Nie było skarg, że Lasy Państwowe nadużyły prawa pierwokupu – zapewniał Stefan Traczyk, prezes Stowarzyszenia Leśników i Właścicieli.

Podał, że właścicieli i współwłaścicieli lasów prywatnych w Polsce jest ponad 900 tys.

- Pan minister mówił, że skala problemu jest niewielka. Ona może i jest niewielka, bo obywatele boją się zgłosić chęć sprzedaży tych działek, które mogą być kontrowersyjne - replikował Sachajko.

Komisja przegłosowała wniosek o odrzucenie projektu ustawy.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj