Ruszyły przetargi w sprawie retencji korytowej

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Robert Pietrzak PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
27-04-2020,9:55 Aktualizacja: 27-04-2020,9:58
A A A

W Regionalnych Zarządach Gospodarki Wodnej ruszyły przetargi dotyczące małej retencji korytowej, która podniesie retencję o ok. jeden procent - mówił Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej o sposobach walki z suszą.

- Sytuacja jest bezprecedensowa w historii kraju, ponieważ od 150 lat nie mieliśmy tak ciepłej zimy i nie mieliśmy w zasadzie całkowicie pokrywy śnieżnej. W związku z tym nie ma wód roztopowych. Dlatego bilans wodny jest tak zaburzony - powiedział polityk w "Radiu Gdańsk".

susza rolnicza, monitorowanie suszy, stacje meteorologiczne IUNG

Eksperci biją na alarm. Takiej suszy wiosną jeszcze nie było

Polskę może dotknąć największa susza od dziesiątków lat. Rekordowo ciepła zima połączona z brakiem opadów sprawiła, że spada poziom wody w rzekach. W marcu padało najmniej w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Zima była najcieplejsza...

Dodał, że nie są spodziewane duże opady deszczu w kwietniu.

- Mamy nadzieję, że maj przyniesie opady, ale również te opady będą gwałtowne, krótkotrwałe, więc nie załatwią w sposób naturalny odpowiedniej wilgotności gleby, przede wszystkim, jeśli chodzi o suszę hydrologiczną. Bo to jest najistotniejsze, że do siedmiu centymetrów gleba straciła wilgotność poniżej 40 procent - podkreślił szef resortu.

Gróbarczyk wyjaśnił, że w celu zapobiegania skutkom suszy poprawiana będzie w tym roku retencja korytowa.

- A więc wykorzystujemy wszystkie rowy, wszelkiego rodzaju melioracje rolne poprzez przebudowę zastawek, jazów, urządzeń przepływowych tak, aby podnieść w nich poziom wody. Problemu suszy tym nie rozwiążemy, ale na pewno ulżymy, jeśli chodzi o obszary rolne - nadmienił.

Poinformował, że działania obejmą ok. 300 tysięcy kilometrów kwadratowych gruntów ornych.

ozczędzanie wody, susza rolnicza, jan krzysztof ardanowski, niedobory wody

Minister apeluje o oszczędzanie wody. Suszę boleśnie odczuje każdy z nas

Niski stan wód oraz prognozy meteorologów dotyczące małej ilości opadów zapowiadają, że i w tym roku będzie susza w rolnictwie, którą odczuje całe społeczeństwo. Korzystajmy więc z wody oszczędnie - apeluje Jan Krzysztof...

- Środki na to zostały zabezpieczone w budżecie Wód Polskich - tj. kwota ok. 550 mln zł na ten rok. Z tym, że 160 mln zł jest kierowane w trybie bardzo szybkim. Już w zasadzie przetargi rozpoczęły się w poszczególnych dyrekcjach RZGW, właśnie skierowane jest to na małą retencję korytową. Chcemy to zakończyć w przeciągu 3-4 miesięcy. To jest szansa bezwzględnie dla wszystkich małych i średnich firm, działających przede wszystkich w gminach, powiatach. To nie są skomplikowane prace. To około 650 działań, które chcemy wykonać na tę okoliczność - wytłumaczył Gróbarczyk.

Wyjaśnił, że dzięki tym inwestycjom podniesiony zostanie poziom retencji o ok. jeden procent, czyli ok. 40 milionów metrów sześciennych wody.

- Oczywiście w bilansie krajowym to jest absolutnie za mało. Dlatego drugi krok to przyjęty w zeszłym roku Program Rozwoju Retencji. Ma na celu podniesienie w ciągu 7 lat do 15 proc. retencji. Dziś ten wskaźnik wynosi ok. 6,5 proc. W ramach tego programu zaplanowano 94 inwestycje. Będą to m.in. 33 zbiorniki retencyjne, w tym 9 dużych. I temu ma służyć specustawa, która teraz jest przyjmowana. Ten program będzie kosztował 10 mld złotych i to jest skompilowane ze środkami UE - mówił minister.
 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!