Rozpoczęły się rybackie żniwa. Mają być najlepsze od lat

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Marek Błoński PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
05-12-2018,8:10 Aktualizacja: 05-12-2018,8:18
A A A

W gospodarstwie rybackim Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów (GPW) w Łące koło Goczałkowic rozpoczęły się rybackie żniwa. Przedstawiciele spółki spodziewają się, że w tym roku będą najlepsze od wielu lat.

Piotr Biernat, rzecznik GPW Piotr Biernat poinformował, że w tym okresie - z reguły na początku grudnia, dopóki lód nie skuje całkowicie tafli zbiornika zwanego "śląskim morzem" - rybacy z Goczałkowic codziennie wypływają na połowy karpi, sandaczy, szczupaków, okoni, leszczy oraz węgorzy.

hodowla karpia, ceny karpia, hodowla ryb, stawy słodkowodne, opolszczyzna

Karp nie będzie dużo droższy. Rybacy dają słowo

Susza spowodowała wiele strat w hodowli ryb w stawach słodkowodnych. Pomimo trudnego sezonu klienci nie muszą jednak obawiać się, że świąteczny karp będzie dużo droższy - zapewniają rybacy. W sprzedaży detalicznej kilogram tej ryby kosztuje ok. 14...

Kilka lat temu naukowcy z Wydziału Biologii Uniwersytetu Śląskiego obliczyli, że w Jeziorze Goczałkowickim żyje ok. 180 ton ryb.

Łukasz Pszczeliński, kierownik tamtejszej Rybaczówki  wskazuje jednak, że dokładnie nie wiadomo, ile dokładnie ryb jest w zbiorniku.

- Pewnym można być tylko liczby karpi. Wiadomo, że Jeziorze Goczałkowickim, którego powierzchnia wynosi 32 km, żyje 16 ton ryb tego gatunku. Blisko pięć ton zostanie zjedzonych na święta, reszta będzie dorastać do właściwych rozmiarów przez kolejny rok, chociaż dla zwolenników tych ryb dostępne będą przez cały czas - zapewnił.

Tegoroczne goczałkowickie połowy będą wyjątkowe bowiem mimo lipcowych upałów rybakom z GPW udało się ocalić zdecydowaną większość ryb zagrożonych letnią przyduchą.

Choć straciły na masie ok. 5 proc., przetrwały upały, wyszukując dla siebie w jeziorze najlepsze warunki do życia.

odstrzał kormoranów, kormorany, opolszczyzna, gospodarstwo rybackie

Będą strzelać do kormoranów. Gospodarstwa rybackie zbyt dużo tracą

Wędkarze z okręgu opolskiego Polskiego Związku Wędkarskiego otrzymali zgodę Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Opolu na odstrzał 300 kormoranów. Decyzja została wydana w związku ze stratami związanymi z jesiennymi przelotami...

- Było to możliwe dzięki kompleksowemu uporządkowaniu gospodarki ściekowej wokół zbiornika, dbaniu o stan linii brzegowej oraz mądrej i dobrej pracy rybaków. Dlatego w tym roku ani jednego dnia nie pojawiły się zakwity sinic lub innych glonów, a przejrzystość wody sięgała ponad 2,5 metra - wyjaśnił Biernat.

W jedynym w Polsce tego typu gospodarstwie rybackim w Łące koło Goczałkowic od poniedziałku do piątku można kupić ryby w dowolnej postaci. Od kilku lat popularnością u kupujących cieszą się specjalnie przygotowane świeże filety z karpi, będące specjalnością tutejszych rybaków.

GPW zapewnia, że goczałkowickie ryby żyją w czystej i biologicznie bezpiecznej wodzie - tej samej, która jest wykorzystywana do produkcji wody do picia dla ponad 1,5 mln mieszkańców aglomeracji śląskiej.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement