Rolnicy z "Solidarności" będą dłużej protestować

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
09-03-2015,8:10 Aktualizacja: 09-03-2015,9:33
A A A
Do 20 marca NSZZ Solidarność RI chce przedłużyć protest w postaci zielonego miasteczka przed Kancelarią Premiera - poinformował jej przewodniczący senator Jerzy Chróścikowski.  
 
Chróścikowski powiedział, że decyzja o wydłużeniu protestu o 10 dni, do 20 marca zapadła na posiedzeniu prezydium rady krajowej związku. Zastrzegł, że protest może być krótszy, "ale to zależy tylko od pani premier Ewy Kopacz, od rządu czy podejmie dialog z rolnikami". Zapowiedział, też możliwość zaostrzenia protestu, ale nie ujawnił szczegółów.
 
Zdaniem szefa Solidarności RI rozmowy w "podstolikach" nie mają sensu, gdyż "tam nic nie można załatwić".
 
Według związkowców, uruchomienie środków UE na dopłaty do prywatnego przechowywania wieprzowiny, nic nie dają polskim rolnikom, a są przeznaczone dla firm, które niekoniecznie muszą magazynować polskie mięso, bo Polska jest dużym importerem trzody. 
 
W przekonaniu związkowców, niska cena skupu żywca wieprzowego, poniżej kosztów produkcji jest "zabójstwem" dla polskich rolników.
 
Chróścikowski odniósł się także do dopłat bezpośrednich. Według niego, są to skromne pieniądze w porównaniu do środków, jakie dostają rolnicy w krajach zachodnich.
 
Przypomniał, że jego związek domaga się rozwiązań systemowych m.in. chodzi o obrót ziemią (od 1 maja 2016 r. cudzoziemcy będą mogli nabywać polskie grunty bez zezwolenia). Postuluje, by rząd wprowadził 5-letnie memorandum na jej zakup, ale trzeba uzyskać na to zgodę KE, a rząd wniosku nie wypracował.
 
Wskazał też, że nie ma ustawy, która da rolnikom pierwszeństwo w nabywaniu ziemi na powiększanie gospodarstw rodzinnych, a nie kapitałowi zagranicznemu. Takie uregulowania są we Francji, Niemczech. - My niczego innego nie oczekujemy tylko takiej samej decyzji jak w innych krajach - oświadczył.
 
Chróścikowski zwrócił uwagę, że rolnicy domagają się też rozwiązania problemu tzw. sprzedaży bezpośredniej, która pozwoliłaby rolnikom sprzedaż własnych produktów. Takie regulacje prawne pozwoliłyby na dodatkowy zarobek mniejszym gospodarstwom. Dodał, że są projekty takich ustaw, ale już drugą kadencję nie zostały uchwalone.
Poleć
Udostępnij
Skomentuj