Rolnicy w krytycznej sytuacji. Apelują do ministra o wsparcie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
27-08-2016,11:30 Aktualizacja: 27-08-2016,11:49
A A A

Wpłynięcie na firmy skupowe, aby te obniżyły parametry jakościowe dostarczanych w obecnym sezonie zbóż - to jeden ze skierowanych do ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela postulatów Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej.

Pozostałe to: odroczenie terminu spłaty rat za zakup państwowej ziemi oraz rat czynszów dzierżawnych do ANR, prolongowanie kredytów bankowych, uruchomienie kredytów klęskowych oraz odroczenie rat podatku rolnego.

Jak podkreśla ZIR, na terenie woj. zachodniopomorskiego w tym roku miała miejsce kumulacja niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, skutkująca znaczącym spadkiem ilości i jakości plonów.

jakość ziarna, ziarno, zboża, żniwa

Jakość zbóż jest zróżnicowana. Najgorzej jest z żytem

Jakość dotychczas zebranego ziarna w Polsce jest zróżnicowana w zależności od regionu i terminu zbiorów. Najgorsza jest jakość żyta - sygnalizuje Izba Zbożowo-Paszowa. Rolnicy wstrzymują się ze sprzedażą zbóż ze względu na...
Chodzi o złe przezimowanie, wiosenne przymrozki, majową i czerwcową suszę, a także długotrwałe, intensywne opady (kilkakrotnie przekraczające średnie wieloletnie), które na Pomorzu Zachodnim wystąpiły w okresie bezpośrednio przed żniwami.

"Obecnie gospodarstwa znalazły się w sytuacji finansowej zagrażającej ich egzystencji, a w następnych miesiącach wielu rolników utraci płynność finansową z powodu brakujących wpływów" - ostrzega Izba.

Najpilniejsze zobowiązania będzie można pokryć z zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich, które mają być wypłacane w październiku (co jest dobrą wiadomością). Ale i tak zachodniopomorski rolniczy samorząd stwierdza, że w znacznej części województwa sytuacja jest "klęskowa".

Poza tym - jak podaje ZIR - ze względu na obniżone parametry zbóż, znacząca liczba firm zaprzestała skupu. Rolnicy spotykają się też z zaniżaniem cen oraz przesuwaniem terminów płatności na odległe.

"W trosce o producentów rolnych i korzystne zmiany struktury obszarowej gospodarstw naszego województwa, prosimy o zaakceptowanie i wsparcie zaproponowanych rozwiązań" - apeluje do ministra samorząd rolniczy.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu