Rolnicy oczekują obniżenia wieku emerytalnego

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: KRIR (em) | redakcja@agropolska.pl
20-08-2019,14:00 Aktualizacja: 20-08-2019,14:07
A A A

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do ministra rolnictwa o zmianę ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników w celu obniżenia wieku emerytalnego dla kobiet do 55 lat i dla mężczyzn do 60 lat.

To pokłosie wniosku przyjętego po gorącej dyskusji podczas XIII Walnego Zgromadzenia Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej. Rolniczy samorząd przekonuje, że praca w rolnictwie wymaga ciągłej dyspozycyjności.  

świadczenia emerytalno-rentowe, krus, zus, renta, emerytura

Nowe kwoty przychodu decydujące o świadczeniach emerytalno-rentowych

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego informuje, że od 1 czerwca zmieniły się kwoty miesięcznego przychodu powodujące zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń emerytalno-rentowych. Od początku bieżącego miesiąca kwoty przychodu powodujące...

Zarówno kobiety jak i mężczyźni pracujący w gospodarstwie swoje obowiązki wykonują bowiem bez żadnych przerw - nie mają urlopów wypoczynkowych, macierzyńskich, czy wychowawczych.

Zdaniem W-MIR podniesienie wieku emerytalnego spowodowało ponadto, że gospodarstwa rolne znacznie później przekazywane są dzieciom.

To z kolei sprawia, że wielu młodych ludzi nie chce zbyt długo czekać i rezygnuje z uprawy ziemi oraz hodowli zwierząt.

"Zasadne jest zatem przywrócenie wcześniejszych emerytur, w celu zapewnienia ciągłości funkcjonowania gospodarstw rolnych" - przekonuje Krajowa Rada Izb Rolniczych w wystąpieniu do ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement