Rolnicy nie chcą wspierania Ukrainy. Europa komentuje polskie protesty

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wróbel PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
29-01-2019,11:15 Aktualizacja: 29-01-2019,11:21
A A A

Rosyjska telewizja RT, zapowiadając poniedziałkowe protesty organizowane przez AGROunię, oceniła, że rolnicy w Polsce żądają od Warszawy, by przestała wspierać Ukrainę, a liderzy chłopskich związków zawodowych krytykują antyrosyjskie nastawienie władz.

RT w materiale zapowiadającym protesty relacjonowała wypowiedzi lidera i założyciela AGROUnii Michała Kołodziejczaka, w których deklarował "powstanie chłopskie w Polsce". Stacja wybija, iż rolnicy żądają od władz, by stworzyły mechanizm wsparcia małych przedsiębiorstw rolniczych, a także ograniczyły import produkcji, przede wszystkim z Ukrainy.

protesty rolników, blokady dróg krajowych, agrounia, michał Kołodziejczak, jan krzysztof ardanowski, produkcja żywności

Rolnicy zjadą do stolicy. AGROunia nie odpuści

- Zorganizowaliśmy około 30 manifestacji w całej Polsce, a duża manifestacja rolników odbędzie się 6 lutego - powiedział na konferencji prasowej przed Pałacem Prezydenckim założyciel AGROunii Michał Kołodziejczak. - Protestujemy, bo handel w...

Telewizja cytuje wypowiedzi Kołodziejczaka i obszernie omawia jego wywiad dla "Newsweeka", udzielony jeszcze w lipcu zeszłego roku. W szczególności wybija wypowiedzi, w których krytykuje polskie władze, za to, że - jego zdaniem - chronią Ukrainę, a nie prowadzą rozmów z Rosją.

RT prezentowała poniedziałkową akcję jako efekt problemów nagromadzonych od dawna. Zauważa, że polscy rolnicy już protestowali przeciwko polityce władz w połowie grudnia 2018 roku, a duże wystąpienia niezadowolonych rolników zaczęły się w lipcu zeszłego roku.

Zdaniem stacji ponieważ rząd na razie nie spieszy się ze spełnieniem żądań rolników, nadal wychodzą oni na akcje protestu. W kontekście protestów przypomina sylwetki Andrzeja Leppera i Sławomira Izdebskiego.

Materiał RT w znacznej mierze poświęcony był kwestii dostaw ukraińskiej żywności do Polski, o których stacja pisze, iż wzbudzają poważne zaniepokojenie polskich producentów. "W walce z dostawcami ukraińskimi polscy rolnicy są z góry skazani na klęskę" - alarmowała RT.  

protesty rolników, blokady dróg krajowych, agrounia, michał Kołodziejczak, marian sikora, wiktor szmulewicz, copa cogeca

Blokady dróg mogą zaszkodzić rolnikom. To niebezpieczny protest

Protest na ulicy jest niebezpieczny dla rolników m.in. ze względu na odbiór społeczny takiej akcji - uważa Marian Sikora, szef Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych. W poniedziałek w kilkudziesięciu miejscach...

Zdaniem RT jest jasne, że polska partia rządząca nie ma zamiaru przysłuchiwać się opinii obywateli i rewidować swojej polityki i zauważa, że władze polskie regularnie występują z oświadczeniami skierowanymi przeciwko Rosji.

Dmitrij Abzałow, szef Centrum Komunikacji Strategicznych, powiedział RT, że polscy rolnicy nie mogą konkurować na własnym rynku z producentami ukraińskimi i w tym kontekście napięcie w Polsce będzie dalej rosnąć. Zdaniem eksperta pogorszenie się sytuacji na prowincji wywrze w przyszłości istotny wpływ na procesy polityczne w Polsce.

Powiedział też, że alternatywne opinie wyrażane w Polsce są po prostu zagłuszane, a na polityków lewicy i ruch związkowych wywierana jest presja.

Materiał ukazał się na rosyjskojęzycznej stronie internetowej RT, finansowanej przez państwo stacji specjalizującej się w wielojęzycznych informacjach dla zagranicy.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj