Rolnicy i producenci korzystają na produkcji certyfikowanej żywności

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Biznes Newseria, (em) | redakcja@agropolska.pl
27-04-2015,12:25 Aktualizacja: 27-04-2015,12:57
A A A
Duże koncerny spożywcze zamawiając surowce, coraz częściej wybierają pochodzące z certyfikowanej produkcji. Zaczynają doceniać żywność, której wytwarzanie nie niszczy środowiska naturalnego i daje rolnikom godziwe dochody.
 
- Coraz więcej konsumentów zwraca uwagę na to, z czego zrobiony jest produkt. Patrzą, czy firma dba o środowisko, czy korzystając z zasobów naturalnych nie niszczy środowiska - mówi agencji informacyjnej Newseria Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności. 
 
- Dalej to jest pewnego rodzaju system naczyń połączonych. Im bardziej my, jako przetwórcy, wymagamy surowców pochodzących ze zrównoważonych upraw, tym rolnicy chętniej je produkują - dodaje.
 
Rolnicy mogą liczyć na wsparcie
 
Zrównoważone rolnictwo zakłada m.in. niestosowanie określonych rodzajów nawozów i środków ochrony roślin, minimalizowanie strat surowców i ograniczony wpływ na środowisko naturalne. 
 
Taka produkcja jest droższa, ale gospodarze mogą liczyć m.in. na wsparcie UE i mają większe szanse na zamówienia od dużych koncernów.
 
- Pytamy, jak będzie wyglądało środowisko naturalne za kilkadziesiąt lat i czy przyszłe pokolenia będą miały co jeść, czy będą oddychały świeżym powietrzem i miały wodę do picia. Przemysł żywnościowy musi wykazać się bardzo dużą odpowiedzialnością za to, co dzieje się ze źródłami zaopatrzenia, żywnością i wodą. Największe firmy, jak na przykład Ferrero, wprowadzają łańcuchy dostaw, które powodują, że surowce używane w produkcji pozyskiwane są z gospodarstw, które stosują zrównoważone zasady produkcji - przekonuje szef PFPŻ. 
 
Ferrero, jeden z największych na świecie producentów słodyczy, zdecydował, że biznes będzie opierał na społecznej odpowiedzialności. W dorocznym raporcie dotyczącym działalności CSR podkreśla, że od 2009 roku fabryki firmy ograniczyły emisję dwutlenku węgla o 32 proc. Zużycie wody spadło o jedną czwartą, a ponad 92 proc. odpadów jest segregowanych i wysłanych do odzysku. 
 
Poleć
Udostępnij
Skomentuj