Rolnicy chcą wydzierżawiać grunty na potrzeby żubrów

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Robert Fiłończuk PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
19-04-2021,13:45 Aktualizacja: 20-04-2021,13:24
A A A

Ponad 50 rolników złożyło oferty wydzierżawienia gruntów na potrzeby żubrów żyjących na wolności w Puszczy Białowieskiej. Jeśli wnioski zostaną zweryfikowane pozytywnie dostaną pieniądze m.in. za to, że zbiorą i pozostawią tam siano z myślą o zimowym menu tych zwierząt.

W Puszczy Białowieskiej jest największa w Polsce populacja żubrów żyjąca na wolności. Podczas inwentaryzacji przeprowadzonej minionej zimy doliczono się tam 715 osobników, w tym 70 młodych urodzonych w 2020 roku.

populacja żubrów w Bieszczadach, RDLP w Krośnie, Edward Marszałek

Rośnie populacja żubrów. Coraz więcej szkód w uprawach

W trakcie przeprowadzonej w ostatnich dniach inwentaryzacji żubrów w Bieszczadach doliczono się 719 osobników wobec 677 przed rokiem - poinformował Edward Marszałek, rzecznik Lasów Państwowych w Krośnie. - Stada bytują na...

Gdy w lesie brakuje pożywienia, część żubrów wychodzi również na pola i łąki, gdzie powodują szkody w uprawach poza terenem puszczy. Aby te szkody minimalizować, prowadzony jest projekt kontraktowania u rolników gruntów z myślą o żubrach; zwykle to ok. 100 ha łąk. Realizowany jest w ramach programu "Kompleksowej ochrony żubra w Polsce", współfinansowanego z funduszy unijnych.

Park narodowy może wydać w tym roku na ten cel ok. 340 tys. zł; proponowana cena za wydzierżawienie 1 ha łąk (obejmująca przygotowanie terenu, zbiór i złożenie siana luzem), to ok. 2,5 tys. zł.

Nieruchomości muszą być nie mniejsze niż pół hektara i położone w miejscach, gdzie bytują żubry, ale też co najmniej pół kilometra od pól uprawnych i siedzib ludzkich, musi być do tego terenu swobodny dostęp z każdej strony, czyli nie mogą być ogrodzone.

- Wpłynęły oferty od ponad 50 osób i teraz będziemy je weryfikować w terenie pod kątem przydatności łąk jako cennych dla żubra - poinformowała dr Katarzyna Daleszczyk z ośrodka hodowli żubrów Białowieskiego Parku Narodowego.

puszcza romincka, żubr, Nadleśnictwo Gołdap, Daniel Chochulski, Jarosław Krawczyk

Żubry wracają do Puszczy Rominckiej

Do Puszczy Rominckiej sprowadzono pierwsze 4 żubry, do których z czasem zostaną dołączone kolejne osobniki, żeby utworzyć nowe stado na tym terenie - poinformowało mazurskie Nadleśnictwo Gołdap. Nadleśniczy Daniel Chochulski przekazał, że...

Park narodowy zainteresowany jest terenami leżącymi na północnych i południowych obrzeżach lub wewnątrz puszczy, by właśnie w tych kierunkach rozprzestrzeniała się - w sposób naturalny - białowieska populacja.

Chodzi też o przeciwdziałanie potencjalnej migracji żubrów w kierunku zachodnim. Byłoby to wyciąganie żubra na tereny rolnicze i gdzie będą one powodowały większe szkody.

Ekspertka zwraca uwagę, że projekt ma dwa główne cele. Pierwszy, to zmniejszanie szkód w uprawach, które powodują żubry żerujące na polach i łąkach. - Drugi bardzo ważny czynnik, to zaangażowanie miejscowej ludności w ochronę żubra. Wtedy zupełnie inne jest jego postrzeganie, jeżeli robią coś dla żubrów, które są u nich. Wtedy stają się one "naszymi" żubrami i inny jest ich odbiór przez miejscową ludność - dodała Daleszczyk.

Zwróciła też uwagę na aspekt ekonomiczny, bo za dzierżawę rolnicy dostają wynagrodzenie. Ci, z którymi BPN podpisze umowy, będą zobowiązani do zbioru siana i złożenia ich na łąkach - najpóźniej do połowy lipca - w stogach i brogach.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement