Resort rolnictwa pracuje nad przepisami dot. rejestracji psów i kotów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (rs) | redakcja@agropolska.pl
23-07-2017,19:35 Aktualizacja: 24-07-2017,17:25
A A A

Ministerstwo rolnictwa przygotowuje nowe przepisy dotyczące rejestracji psów i kotów. Projektowana ustawa zakłada obowiązkowe czipowanie psów i dobrowolne kotów. Chodzi o możliwość identyfikacji zwierzęcia - poinformowało biuro prasowe resortu.

Prace nad projektem ustawy zostały rozpoczęte w związku z postulatami organizacji zajmujących się ochroną zwierząt, samorządów i parlamentarzystów.

Chodzi o utworzenie centralnej bazy danych zwierząt domowych. Na konieczność utworzenia takiego systemu wskazywała też Najwyższa Izba Kontroli w swojej informacji o wynikach kontroli zapobiegania bezdomności zwierząt.

ubojnie, rzęxnie, kamery w ubojniach, francja, dobrostan zwierząt, zwierzęta

Ubojnie w oku kamery. Koniec znęcania się nad zwierzętami

W związku z problemami związanymi z zachowaniem odpowiednich standardów dobrostanu zwierząt francuski rząd wprowadzi od 1 stycznia 2018 roku obowiązek instalowania monitoringu we wszystkich krajowych ubojniach.   Wprowadzenie nowych...
W opinii zainteresowanych, oznakowanie psa czy kota za pomocą za czipa jest kluczowym elementem walki z problemem bezdomności zwierząt. Opieka nad bezdomnymi zwierzętami staje się coraz bardziej kosztowana i stanowi problem dla wielu gmin. Zwierzęta bowiem często są wyrzucane z powodu wyjazdu na wakacje lub dlatego, że się znudziły.

Z uwagi na złożoność problematyki, konieczne jest podjęcie dodatkowych analiz, zwłaszcza, że planowane jest połączenie inspekcji. Ministerstwo rolnictwa zwróciło się do wojewodów z prośbą o przedstawienie kosztów realizacji przez gminy programów opieki nad zwierzętami.

Po uzyskaniu ww. informacji projekt zostanie przekazany pod obrady zespołu do spraw programowania prac rządu w celu wpisania do wykazu prac programowych i legislacyjnych rządu i skierowany do konsultacji publicznych i opiniowania - poinformowało biuro prasowe.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu