Resort nie zostawia złudzeń: lista firm importujących zboże z Ukrainy pozostanie tajna

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
11-10-2023,17:05 Aktualizacja: 12-10-2023,8:45
A A A

O ujawnienie listy firm, które kupowały zboże techniczne z Ukrainy, wystąpił m.in. samorząd rolniczy. Właśnie doczekał się odpowiedzi. Nie jest zapewne taka, jakiej by oczekiwał.

Już jakiś czas temu resort rolnictwa podkreślał, że dysponuje tylko częściową listą takich importerów, a reszta pozostaje w dyspozycji Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Tymczasem KAS nie zgadza się na opublikowanie tych danych, bo w jej ocenie byłoby to złamanie prawa.

krir, samorząd rolniczy, ministerstwo rolnictwa, import zbóż, zboże z ukrainy

Kto sprowadzał zboże z Ukrainy? Tajemnica celna…

Resort rolnictwa odpowiedział na opisywany przez nas niedawno wniosek samorządu rolniczego o ujawnienie informacji o firmach, które sprowadzały zboże z Ukrainy. Ministerstwo powołało się na stanowisko przekazane przez Krajową Administrację...

KAS zasłania się tajemnicą celną

W odpowiedzi na wspomniane zapytanie rolniczego samorządu ministerstwo wskazuje na swoje wystąpienie do KAS w tej sprawie. KAS stwierdziła, iż zgodnie z art. 95b ust. 1 ustawy z dnia 19 marca 2004 r. - Prawo celne, indywidualne dane zawarte w zgłoszeniu celnym oraz innych dokumentach składanych przez zgłaszającego objęte są tajemnicą celną.

„Zgodnie z art. 95b ust. 7 ww. ustawy zakres podmiotów, którym mogą być udostępnione informacje objęte tajemnicą celną określony jest w art. 298 i art. 299 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa. Minister rolnictwa oraz Krajowa Rada Izb Rolniczych nie są wymienione w tym katalogu. Wobec powyższego nie jest możliwe przekazanie informacji odnośnie firm dokonujących importu oraz przekazanie do publicznej wiadomości informacji o tych firmach” – czytamy w piśmie z resortu.

Jednocześnie w odniesieniu do przywozu zboża technicznego z Ukrainy podkreśla on, że import zbóż z przeznaczeniem technicznym/przemysłowym nie był (i nie jest) zakazany ani przez przepisy prawa unijnego, ani krajowego. Dopiero zmiana przeznaczania na rynku wewnętrznym może prowadzić do naruszenia przepisów prawa żywnościowego.

minister, telus, resort rolnictwa, kas, zbaraszczuk, import, importerzy, zboże, ukraina, lista

Szef KAS wyklucza przekazanie listy importerów zboża z Ukrainy. "Złamanie tajemnicy skarbowej"

Złamaniem tajemnicy skarbowej byłoby w ocenie szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) przekazanie i upublicznienie listy firm importujących zboże z Ukrainy. Ten temat wrócił 28 września podczas narady z udziałem przedstawicieli KAS i...

Przesyłki zbóż mają sprawdzać inspekcje

„Już od stycznia 2023 r. KAS przeprowadziła szereg kontroli celno-skarbowych w zakresie rzeczywistego wykorzystania sprowadzonego zboża deklarowanego jako techniczne. Obecnie toczą się postępowania w sprawach o tzw. oszustwa celne” – wskazuje MRiRW.

Jak wylicza, w 2022 r. zaimportowano do Polski z Ukrainy ok. 100 tys. ton zbóż deklarowanych jako techniczne, w porównaniu do 2,45 mln ton przywiezionych zbóż z Ukrainy ogółem.

„W celu ukrócenia tego zjawiska już w grudniu 2022 r. wprowadzono regulacje, zgodnie z którymi wszystkie przesyłki zbóż, w tym deklarowanych jako techniczne, przewożone przez polsko-ukraińskie przejścia graniczne do Polski, mają być poddawane obligatoryjnej kontroli celnej, wykonywanej przez organy celne. W każdym przypadku przesyłki zbóż były i są kierowane do granicznej kontroli każdej inspekcji. Żadna przesyłka zbóż nie może opuścić przejścia granicznego bez zajęcia stanowiska przez właściwe inspekcje” – przekonuje ministerstwo.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu