Rekord zapotrzebowania na moc. System pracuje bez zakłóceń

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
24-06-2016,12:50 Aktualizacja: 24-06-2016,13:43
A A A

Ponad 22 630 MW wyniosło w czwartek zapotrzebowanie na moc w Polsce - poinformowały w piątek Polskie Sieci Elektroenergetyczne. To więcej niż rekord z września 2015 r., ale system pracuje bez zakłóceń.

Jak podał operator, dotychczasowy rekord dla tzw. rannego szczytu obciążenia okresu letniego wystąpił 1 września 2015 r. Zapotrzebowanie wynosiło wówczas 22 490 MW.

Szczyty zapotrzebowania to momenty, gdy w kraju potrzeba jest najwięcej energii. Jeszcze kilka lat temu większe zapotrzebowanie było w szczytach zimowych, ale od pewnego czasu największe zapotrzebowanie przypada w upalne dni, kiedy potrzebna jest energia m.in. do zapewnienia pracy klimatyzacji.

ena operator, dostawy prądu, danuta tabaka, energia elektryczna

W razie awarii dostawy prądu wrócą szybciej niż zwykle

Spółka Enea Operator wprowadziła w swojej sieci innowacyjną technologię pozwalającą na automatyczne wykrywanie uszkodzeń i ograniczanie ich zasięgu do miejsca wystąpienia. Pozwala to na niemal natychmiastowe przywrócenie dostaw prądu...

Operator zapewnia, że mimo iż w Polsce aktualnie panują upały, energii wystarczy, bo mamy odpowiednie rezerwy mocy a poza tym ruszył import ze Szwecji, Litwy i Ukrainy. Dzięki uruchomionym w tym tygodniu przesuwnikom fazowym na granicy polsko-niemieckiej możliwy jest też import energii od naszych zachodnich sąsiadów.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) są operatorem elektroenergetycznego systemu przesyłowego (OSP) w Polsce. Spółka jest własnością Skarbu Państwa o szczególnym znaczeniu dla polskiej gospodarki.

PSE zajmują się przesyłaniem energii elektrycznej do wszystkich regionów kraju. PSE są właścicielem ponad 14.000 kilometrów linii oraz ponad 100 stacji elektroenergetycznych najwyższych napięć.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj