Region podzieli pieniądze na ochronę pszczół

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Rafał Grzyb PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
13-02-2023,13:40 Aktualizacja: 13-02-2023,13:49
A A A

450 tys. zł przeznaczył zarząd województwa małopolskiego na działania związane z ochroną pszczół miododajnych i dzikich owadów zapylających w ramach kolejnej edycji programu Małopolska Pszczoła.

Łukasz Smółka, wicemarszałek Małopolski podkreślił, że władze regionu, ogłaszając kolejną edycję konkursu angażują mieszkańców do pogłębienia wiedzy o ochronie pszczół. - Środowisko naturalne jest bezcennym dobrem wspólnym, a owady zapylające - jednym z ważniejszych jego elementów - wskazał.

wsparcie dla pszczelarzy, pszczele rodziny, Janusz Kowalski

Pomoc dla pszczelarzy. 50 złotych za każdą przezimowaną rodzinę

Roczny budżet na realizację interwencji w pszczelarstwie, łącznie ze środkami krajowymi wynosi ponad 10 mln euro - poinformował Janusz Kowalski, wiceminister rolnictwa. Odpowiadając na interpelację posłanki Anny Dąbrowskiej-Banaszek (PiS)...

Główne działania, na jakie mogą liczyć korzystający ze wsparcia, to m.in. ochrona naturalnych siedlisk dzikich pszczół i pszczelich pastwisk, czyli terenów, na których zbierają nektar, wykonanie zasiewów i nasadzeń roślin miododajnych, a także promowanie pszczelarstwa i ekologicznych postaw wśród dzieci, młodzieży i dorosłych. Promowane będzie też pszczelarstwo jako tradycyjna forma gospodarowania na wsiach.

Na obecną edycję konkursu przeznaczono 450 tys. zł. O dotację mogą ubiegać się organizacje pozarządowe i stowarzyszenia zajmujące się ekologią i ochroną zwierząt, a także ochroną dziedzictwa przyrodniczego. Zainteresowani udziałem w konkursie na złożenie dokumentów mają czas do 3 marca.

Departament Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w Krakowie planuje 17 lutego zorganizowanie szkolenia online na temat składania ofert w ramach konkursu.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu