Puda: rolnik musi być doceniony. Trwają prace nad ważną ustawą

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Magdalena Jarco PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
01-02-2021,11:15 Aktualizacja: 01-02-2021,11:17
A A A

Chcemy, by małe i średnie gospodarstwa odczuły rzeczywiste wsparcie państwa - mówił Grzegorz Puda, minister rolnictwa. Dodał, że jest ważne, by rolnik, który chce przejść na emeryturę nie musiał przepisywać gospodarstwa.

Szef resortu rolnictwa, pytany na antenie TVP 1 o główne cele ustawy o rodzinnych gospodarstwach rolnych, nad którą trwają prace, wskazał, że przede wszystkim ważne jest to, by doprowadzić do ich upodmiotowienia.

Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, IERiGŻ, raport o gospodarstwach

Zaskakujący raport o gospodarstwach. Małe nie znaczy przyjaźniejsze dla środowiska

Chów zwierząt o większej skali produkcji, niesłusznie nazywany przemysłowym, nie musi nadmiernie obciążać środowiska. A twierdzenia, że małe gospodarstwa bardziej sprzyjają klimatowi, są nieprawdziwe. Decydują o tym stosowane technologie i...

- Chcielibyśmy, aby te problemy, które były dotychczas związane np. z przekazywaniem spadku czy sprawami dziedziczenia były rozwiązane tak, aby rolnik, który chce przejść na emeryturę, nie musiał przepisywać gospodarstwa - mówił polityk.

Podkreślił, że istotnym jest, by rolnicy, który zapracowali ciężką pracą przez wiele lat na emeryturę, otrzymywali ją niezależnie od tego, czy gospodarstwo dalej będzie w ich rękach czy w rękach ich spadkobierców, ich dzieci.

Puda wskazał też na ułatwienia w dochodzeniu roszczeń. - Chcemy, by ustawa wprowadziła rozwiązania ułatwiające dochodzenie roszczeń związanych przede wszystkim z tym postępowaniem, prowadzeniem gospodarstw rolnych - zaznaczył.

Według ministra istotnym jest, by rolnik stał się doceniony. - Chcemy, by małe i średnie gospodarstwa rolne były tymi, które odczują rzeczywiste wsparcie państwa - powiedział. Jego zdaniem ważne jest, by ci, którzy prowadzą gospodarstwa rolne byli "pewni tego, że ta ustawa zabezpiecza ich interes".

Szef resortu rolnictwa zwrócił też uwagę, na konieczność przeciwdziałania nieuzasadnionym podziałom rodzinnych gospodarstw. Chodzi - jak mówił - np. o nie dzielenie gospodarstwa, aby otrzymać pomoc dla młodego rolnika.

Dodał, że zapisy tej ustawy mają zachęcić młodych ludzi do zakładania rodziny na wsi. - Priorytetem jest, żeby gospodarstwo rolne miało swojego następcę, dlatego ważne jest, żeby zachęcać młodych do pozostania na wsi - podkreślił na koniec Grzegorz Puda.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu