Ptasia grypa wróciła na Pomorze Zachodnie. Padłe mewy były chore

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
23-12-2016,11:25 Aktualizacja: 23-12-2016,14:55
A A A

Wirusa ptasiej grypy potwierdzono u padłych trzech mew w Darłowie. To drugi przypadek choroby u dzikich ptaków na Pomorzu Zachodnim. Osiem ognisk stwierdzono ponadto w gospodarstwach na terenie trzech województw.

Pierwszy przypadek ptasiej grypy potwierdzono 5 listopada w próbkach pobranych od pięciu padłych dzikich kaczek i mewy. Zwłoki około 50 ptaków znaleziono w pobliżu Jeziora Dąbie w gminie i powiecie Goleniów.  Teraz wirus powrócił na Pomorze Zachodnie, o czym jako pierwsze poinformowało Polskie Radio Koszalin. Chorobę potwierdzono u trzech padłych mew w Darłowie.

wirus ptasiej grypy, ósmy przypadek, stado indyków

Ptasia grypa – trzy kolejne ogniska w Polsce

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wystąpieniu szóstego, siódmego i ósmego ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8, którą wykryto w dwóch gospodarstwach w woj. lubuskim oraz jednym w...

Ptasia grypa dotarła już też do ośmiu gospodarstw. Najbardziej dała się we znaki w gminie Deszczno w Lubuskiem (5 przypadków), gdzie według szacunków służb weterynaryjnych wybito około 500 tys. sztuk drobiu. Wirusa stwierdzono również w Małopolsce (2 przypadki) i na Podkarpaciu.

Włodzimierz Skorupski, Główny Lekarz Weterynarii apeluje do hodowców drobiu o przestrzeganie zasad bioasekuracji, by powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa ptasiej grypy. Przekonuje, że najważniejsza jest szybka likwidacja, wygaszanie ognisk i utylizacja, odkażanie oraz kontrola.

Wojewoda lubuski wystąpił do resortu finansów o przesunięcie 70 mln zł z rezerwy na zabezpieczenie odszkodowań i finansowanie działań związanych z likwidacją ognisk choroby.

Liczne przypadki wirusa ptasiej grypy podtypu H5N8 stwierdzano w ostatnich miesiącach także w Niemczech, Danii, Austrii czy na Węgrzech. Choroba nie jest szkodliwa dla ludzi.

Książki warte polecenia: Sygnały kur nieśnych | Hodowla i chów gęsi | Sygnały brojlerów

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu