Pszczelarze zebrali więcej miodu niż przed rokiem

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Alfred Kyc PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
25-10-2022,13:00 Aktualizacja: 25-10-2022,13:13
A A A

Średnio 22 kg miodu z ula zebrali w tym roku pszczelarze z Podkarpacia. Kończący się sezon był lepszy niż poprzedni - powiedział Tadeusz Dylon, prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Rzeszowie.

Pszczelarzom szczególnie sprzyjała pogoda na wiosnę. - Było wtedy ciepło, choć nie upalnie, a opady deszczu nie przechodziły w ulewy. Nie notowano także przymrozków. Słowem wszystko przebiegało prawidłowo - zauważył ekspert.

pszczoły, pasieka

Pszczołom w Polsce brakuje naturalnego pożywienia

W Polsce rodzinom pszczelim brakuje bazy pożytkowej. Można powiedzieć, że w pasiekach panuje głód - powiedział Piotr Krawczyk, prezes Regionalnego Związku Pszczelarzy w Częstochowie i członek doradców ds. pszczelarstwa przy...

Na wiosnę pszczoły mogły zatem spokojnie zbierać nektar z obficie kwitnących m.in. drzew owocowych w sadach, rzepaku, wierzby iwy, czy mniszka lekarskiego.

Z kolei upały w okresie letnim przeszkodziły w zbiorach miodów akacjowych, lipowych, gryczanych, a nawet wielokwiatowych.

- Natomiast trochę lepsze warunki pogodowe panowały w pierwszych dniach jesieni. Dzięki temu udało się zebrać trochę miodu ze spadzi, czy nawłoci - przekazał Dylon.

W ubiegłym roku w regionie zebrano ponad 15 kg miodu z ula. Podobne zbiory były też w 2020 roku.

Na Podkarpaciu ponad 4 tys. pszczelarzy prowadzi 110 tys. rodzin pszczelich. Na jeden kilometr kwadratowy przypada tam sześć rodzin pszczelich, a przeciętna krajowa to cztery rodziny.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu