PSL: system ARiMR nie działa, PiS robi z rolników informatyków

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Edyta Roś PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
16-11-2022,12:55 Aktualizacja: 18-11-2022,12:45
A A A

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa próbuje wdrażać kolejne programy pomocowe dla rolników, ale system nie działa. PiS próbuje zrobić z rolników informatyków stawiając przed nimi skomplikowane aplikacje - uważają politycy PSL.

- Rolnicy, którzy mają ostatni dzień na złożenie wniosków na wymianę pokryć azbestowych nie mogą się zalogować do aplikacji, która zaciąga dane innych rolników, wyrzuca z systemu, pojawia się komunikat, że nabór został zakończony. To jest totalny chaos - powiedział poseł Stefan Krajewski.

Władysław Kosiniak-Kamysz, Piątkę dla rolnictwa PSL, ceny nawozów, dopłaty bezpośrednie, Krajowy Program Odbudowy

PSL ma pięć pomysłów na uzdrowienie rolnictwa

Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL przedstawił w Rzeszowie "Piątkę dla rolnictwa-pięć pomysłów na to, jak je uzdrowić. - Problemów jest dziś więcej niż radości - powiedział polityk podczas konferencji prasowej poświęconej...

Dodał, że nabór na pomoc suszową przedłużono do 23 listopada, ale trzeba złożyć dodatkowe dokumenty i faktury. - Jeśli rolnik nie dostarczy takiej faktury, to jego wniosek nie będzie procedowany - podkreślił.

Poseł stwierdził, że ARiMR próbuje wdrażać kolejne programy pomocowe dla rolników, ale to jest tylko próba, bo system nie działa.

Zdaniem posła PSL Krzysztofa Paszyka, PiS od zawsze "nie lubiło rolników". - Do rolników przyjeżdżali tylko po to, żeby uzyskać głosy na wybory. Ale ta nienawiść jest aż tak głęboka, że dzisiaj z rolników PiS próbuje robić informatyków stawiając tak skomplikowane procedury, pchając rolników w tak skomplikowane aplikacje - powiedział.

We wtorek zakończył się nabór wniosków o pomoc w ramach Krajowego Planu Odbudowy dotyczących wymiany pokryć dachowych z azbestu. Do 7 listopada do Agencji wpłynęły 10343 dokumenty na kwotę 132,5 mln zł, dotyczące dofinansowania na wymianę.

Resort rolnictwa poinformował, że do 23 listopada został przesunięty termin składania wniosków o pomoc w związku z wystąpieniem w tym roku szkód klęskowych. Wsparcie ma dotyczyć rolników, którzy uzyskują przychody z produkcji rolnej.

W tym roku ponad 250 tys. producentów rolnych złożyło wniosek o oszacowanie szkód powstałych w wyniku suszy za pośrednictwem aplikacji "Zgłoś szkodę rolniczą". Tak duże zainteresowanie oszacowaniem szkód spowodowało przeciążenie aplikacji oraz problemy z pobraniem kalkulacji lub protokołu oszacowania szkód. Stąd - jak poinformował resort rolnictwa - decyzja o przedłużeniu terminu składania wniosków do 23 listopada.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu