PSL: sołtysi nie są od szacowania szkód łowieckich

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
13-04-2018,20:20 Aktualizacja: 13-04-2018,21:33
A A A

Władysław Kosiniak-Kamysz, lider PSL skrytykował przepis noweli Prawa łowieckiego dotyczący szacowania odszkodowań w wyniku szkód łowieckich. Mają się tym zajmować komisje składające się m.in. z przedstawiciela gminy.

Nowela Prawa łowieckiego reguluje m.in. kwestie związane z szacowaniem szkód i wypłat odszkodowań. Koła łowieckie będą nadal wypłacały odszkodowania za szkody wyrządzone przez zwierzynę, czy w czasie prowadzenia polowania.

łowiectwo, szacowanie szkód łowieckich, szkody łowieckie, szkody w uprawach, sołectwa, polski związek łowiecki

Jak szacować szkody łowieckie? Resort wyjaśnia

Szkody łowieckie trzeba już teraz zgłaszać do gmin, ale samo szacowanie ma odbywać się według starych wytycznych. Nie ma bowiem jeszcze przepisów wykonawczych do znowelizowanej ustawy Prawo łowieckie. Dokument wszedł w życie 1 kwietnia,...

Myśliwi nie będą jednak sami - tak jak dotychczas - szacować szkód. Będą się tym zajmować komisje składające się z przedstawiciela gminy, zarządcy obwodu łowieckiego i właściciela nieruchomości, na której wystąpiła szkoda. Organem odwoławczym będzie nadleśniczy, a od jego decyzji będzie można odwołać się do sądu.

Kosiniak-Kamysz na konferencji prasowej w Sejmie ocenił, że rozwiązania dotyczące procesu rozstrzygania o odszkodowaniach w wyniku szkód łowieckich, które włączają w ten proces sołtysów są "fatalne".

- Tak naprawdę nikt sołtysów o tym nie poinformował. Nikt nie zapytał ich o zdanie. Sołtysi nie chcą tego robić, są zrozpaczeni, bo na inną funkcję zostali wybrani - podkreślił lider PSL.

Przypomniał, że PSL przygotował projekt, który nakłada obowiązek wypłaty odszkodowań z budżetu państwa i szacowania szkód łowieckich przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

- To jest nasz wniosek, zostawcie sołtysów w spokoju, oni dbają o wieś. 40 tys. osób nie musi brać udziału w szacowaniu szkód łowieckich, bo nie do tego są powołani - zaznaczył Kosiniak-Kamysz.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu