PSL krytykuje PiS. Chaos i złe zmiany w rolnictwie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
25-02-2016,14:35 Aktualizacja: 25-02-2016,15:18
A A A

Władysław Kosiniak-Kamysz, szef PSL przekonywał w Sejmie, że działania PiS w zakresie rolnictwa to złe zmiany, które wprowadzają chaos i okropne skutki dla różnych obszarów życia. Jako przykład podał projekt ustawy dotyczący obrotu ziemią.

- Tzw. dobra zmiana PiS nie daje o sobie zapomnieć, niestety, z okropnymi skutkami dla różnych obszarów życia. W zakresie rolnictwa PiS wprowadza okropnie złe zmiany. Wielka zmiana PiS równa się wielki, ogromny chaos - ocenił szef ludowców.  

rząd, PiS, ustawa, prawo, Krzysztof Jurgiel, Beata Szydło, ziemia, ANR

ANR będzie mogła kontrolować nabycie każdej nieruchomości rolnej

Podczas wtorkowego posiedzenia rząd przyjął projekt ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw.  Centrum Informacyjne Rządu podkreśla, że projekt przedłożony przez...

Jak mówił, np. projekt ustawy dot. obrotu ziemią jest fatalny. - Te projekt przez 5 lat zamrozi sprzedaż ziemi na rzecz polskich rolników. Ktoś kto dzisiaj dzierżawi ziemię, zbiera pieniądze, chce ją kupić na własność, chce orać i chce być dobrym gospodarzem, nie będzie mógł tego zrobić, ten projekt ingeruje w święte prawo dziedziczenia. To są niedopuszczalne propozycje, fatalne zmiany - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

Kolejną fatalnym - według prezesa PSL - działaniem PiS jest odwołanie prezesów stadnin w Janowie Podlaskim i Michałowie. Jak ocenił, taka zmiana prowadzi do zamieszania i może spowodować upadek "wielkiej marki polskiej hodowli koni arabskich".

W ubiegły piątek prezes ANR Waldemar Humięcki odwołał szefa Stadniny Koni w Janowie Podlaskim Marka Trelę oraz prezesa stadniny w Michałowie Jerzego Białoboka. Od poniedziałku janowską stadniną kieruje Marek Skomorowski, w przeszłości m.in. zastępca dyrektora lubelskiego oddziału ARiMR, z wykształcenia ekonomista. P.o. prezesa w Stadninie Koni Michałów została Anna Durmała, która jest zootechnikiem.

Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa przekonywał w czwartek, że zarządy obu stadnin zostały odwołane w związku z utratą zaufania i braku odpowiedniego nadzoru hodowlano-weterynaryjnego nad końmi arabskimi czystej krwi.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj