PSE apelują: ostrożnie z agrowłókniną w pobliżu linii wysokiego napięcia

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
07-04-2021,14:55 Aktualizacja: 07-04-2021,14:59
A A A

Operator przesyłowy energii elektrycznej PSE apeluje o ostrożne obchodzenie się z agrowłókniną w pobliżu linii przesyłowych. W 2020 roku niesiona przez wiatr 12 razy owinęła się wokół przewodów.

Jak podkreślają Polskie Sieci Elektroenergetyczne, owinięcie się włókniny na przewodach stwarza wiele zagrożeń. Materiał wywołuje zwarcie, które może doprowadzić do wielogodzinnego wyłączenia linii, doprowadzającej prąd do kilku regionów w kraju.

gmina jedwabno, warmia i mazury, szczytno, wypadki na polach, kombajn zerwał linie energetyczne

Kombajnista zerwał linię wysokiego napięcia

Podczas prac polowych kombajnista zerwał linie wysokiego napięcia. Policja chwali go jednak, bo wiedząc, że po wyjściu z maszyny grozi mu niebezpieczeństwo, poczekał w kabinie na pomoc. "Przytomnie zachował się mieszkaniec gminy Jedwabno,...

To duże ryzyko dla stabilności pracy systemu elektroenergetycznego. Na niebezpieczeństwo porażenia prądem są także narażeni ludzie znajdujący się w pobliżu.

Praca systemu elektroenergetycznego jest planowana w taki sposób, by wyłączenie jednej linii nie powodowało zakłóceń - podkreśliły PSE. Jeżeli jednak w tym samym czasie przestanie działać kilka z nich, sytuacja może być bardzo poważna, a ryzyko dużej awarii rośnie.

Operator zaznacza, że od kilku lat obserwuje rosnącą liczbę podobnych przypadków z agrowłókniną, zwłaszcza wiosną, ponieważ wtedy materiału tego na polach używa się najczęściej.

Agrowłókninę zgodnie z zaleceniami producenta trzeba mocować do ziemi i regularnie sprawdzać, czy nie ma ryzyka jej zerwania.

Zwisającej z przewodów agrowłókniny nie wolno samodzielnie ściągać, ale należy jak najszybciej zgłosić zdarzenie PSE pod alarmowym numerem telefonu (22) 242 15 15.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement