Przez Polskę przejeżdża coraz więcej ukraińskich produktów rolnych

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Magdalena Jarco PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
01-12-2022,13:05 Aktualizacja: 01-12-2022,13:06
A A A

Przez Polskę przewozi się obecnie ok. 40 proc. ukraińskich produktów rolnych eksportowanych w ramach tzw. Korytarzy Solidarności - podał resort infrastruktury.

- Przewozy żywności i innych ładunków z Ukrainy do UE znacznie się zwiększyły. W ramach tzw. Korytarzy Solidarności przez terytorium Polski jest obecnie miesięcznie transportowanych około 452 tys. ton zbóż, czyli o ponad 50 proc. więcej niż w połowie roku - wskazał minister Andrzej Adamczyk.

Lubelska Izba Rolnicza, import ziarna z Ukrainy, ceny zbóż, rzepak, kukurydza

Rynek nadal zalewany ukraińskim ziarnem. Potrzebne kontrole i interwencja na rynku

Zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej wnosi o podjęcie działań mających na celu ograniczenie importu zbóż, kukurydzy i rzepaku z Ukrainy oraz zaostrzenie kontroli jakości sprowadzonych zza naszej wschodniej granicy ziaren. "Jako samorząd...

Dodał, że w porównaniu do października 2021 roku wzrost przewozów zbóż w analogicznym okresie 2022 r. jest ponad 16-krotny.

Resort infrastruktury zaznaczył, że przez Polskę przewozi się obecnie ok. 40 proc. ukraińskich produktów rolnych eksportowanych w ramach Korytarzy Solidarności. - Nieustannie pracujemy nad usprawnieniami, które wpływają na zwiększanie ilości towarów, w szczególności produktów rolno-spożywczych, eksportowanych przez nasze terytorium - stwierdził polityk.

Logistyka eksportu zbóż z Ukrainy, kwestie związanej z tym infrastruktury oraz priorytety naszej współpracy z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju były głównymi tematami spotkania Adamczyka z Markiem Bowmanem, wiceprezesem EBOR.

Szef MI zwrócił uwagę na działania, których celem jest poprawa funkcjonowania ruchu granicznego między Polską a Ukrainą. Jednym z takich działań było wprowadzenie 24-godzinnej odprawy na granicach przy pełnym zaangażowaniu służb takich jak Straż Graniczna, Główny Inspektorat Sanitarny, Główny Inspektorat Weterynarii, Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Krajowa Administracja Skarbowa.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu