Przewóz koni z Ukrainy. Potrzebne są łatwiejsze procedury

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
17-03-2022,9:10 Aktualizacja: 17-03-2022,9:20
A A A

O uproszczenie procedury przewozu koni przez granicę z Ukrainą zaapelowało do głównego lekarza weterynarii prezydium Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej (KRL-W).

Wystąpienie dotyczy ewentualnego uchylenia zasad ogólnych dotyczących przemieszczania i identyfikacji koniowatych, określonych w przepisach. Mogłoby to wyglądać tak jak w kwestii postępowania ze zwierzętami towarzyszącymi uchodźcom z Ukrainy.

przywóz zwierząt z Ukrainy, MRiRW, inspekcja weterynaryjna, choroby zakaźne

Lekarze weterynarii badają na granicy zwierzęta przywożone z Ukrainy

Codziennie na granicy polsko-ukraińskiej pracuje blisko 60 weterynarzy, którzy badają zwierzęta przywożone przez uchodźców, a także szczepią je przeciwko wściekliźnie - przekazał resort rolnictwa. Ministerstwo wyjaśniło, że...

"Powyższe działania znacząco przyczyniłyby się do przyśpieszenia odprawy koni na przejściu granicznym z Ukrainą i poprzez to niewątpliwie do polepszenia dobrostanu zwierząt" - przekonuje w piśmie KRL-W.

Obecnie konie, które uciekający obywatele Ukrainy na czas działań wojennych próbują przewieźć na terytorium Rzeczpospolitej, muszą spełniać wymagania określone w przepisach. A jest to teraz niemal niemożliwe.

"Działa już tylko laboratorium we Lwowie, a zwierzęta są przetrzymywane w środkach transportu przez wiele godzin, oczekując na kontrole, która to przeprowadzona jest tylko do godz. 17. Podobne do proponowanych przez nas rozwiązań zastosowano w Rumunii, gdzie konie wjeżdżające na teren Wspólnoty po dokonaniu identyfikacji zwierzęcia są poddawane 21-dniowej kwarantannie w miejscu zadeklarowanym w momencie przekroczenia granicy przez transportującego zwierzę” – czytamy w wystąpieniu.

W ocenie KRL-W pełna realizacja zadań związanych z identyfikacją i ochroną zwierząt na zasadach określonych w prawie mogłaby być realizowana przez urzędowych lekarzy weterynarii w miejscu docelowym pobytu koni.
 

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!