Przestrzenie produkcyjne na wsi trzeba dobrze planować

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
14-03-2017,11:40 Aktualizacja: 14-03-2017,15:04
A A A

Rozsądne urządzenie rolniczych przestrzeni produkcyjnych - to zdaniem ministra Krzysztofa Jurgiela recepta na blokowanie inwestycji i powstawanie związanych z nimi konfliktów społecznych.

Szef resortu podkreślał podczas obrad sejmowej komisji rolnictwa, że debata o lokalizacji i budowie obiektów na terenach wiejskich jest bardzo ważna. - Przyjęliśmy ustawę o wstrzymaniu sprzedaży ziemi, o często rabunkowej gospodarce na obszarach wiejskich. Trzeba tam jeszcze wprowadzić planowanie przestrzenne, zająć się urządzaniem przestrzeni produkcyjnej - przekonywał polityk.

płatrności onw, onw, Delimitacja obszarów ONW, wsparcie dla rolników, ryszard zarudzki, ministerstwo rolnictwa

Delimitacja obszarów ONW. Więcej rolników straci, niż zyska

Część rolników straci uprawnienia do płatności ONW, a część je zyska. Generalnie jednak, delimitacja obszarów ONW (typ nizinny) w Polsce będzie oznaczać mniejszą ilość użytków rolnych objętych tym rodzajem unijnego wsparcia....

- Należy wydzielić obszary do produkcji i zamieszkiwania. Aby nie było tak, że ktoś kupował 5 czy 4 hektary ziemi oddalone 2 kilometry od terenów zabudowanych i lokalizował tam osiedle mieszkaniowe. A ponieważ nie było planowania przestrzennego, to wydawano decyzję o warunkach zabudowy. Teraz te osoby nie pozwalają prowadzić różnych inwestycji. My to uporządkujemy i wprowadzimy zarządzanie przy pomocy planowania przestrzennego - zapewniał Jurgiel.

W tej sprawie resort rolnictwa podjął współpracę z ministrem infrastruktury. - Minister Zbigniew Babalski (wiceminister rolnictwa - red.) jest aktywny w zakresie zapisów w nowym kodeksie urbanistycznym, dotyczących właśnie lokalizacji inwestycji i urządzania rolniczej przestrzeni produkcyjnej - wskazywał minister.

Polityk przypomniał, że Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, który powstanie od 1 września,  będzie m.in. zajmował planowaniem przestrzennym w kontekście inwestycji, także tych mieszkaniowych, z programu Mieszkanie Plus, z wykorzystaniem terenów Skarbu Państwa.

krzysztof jurgiel, ostróda, wojewódzkie programy rozwoju obszarów wiejskich, rozwój obszarów wiejskich

Jurgiel: powstaną wojewódzkie programy rozwoju obszarów wiejskich

Do końca 2018 r. zostaną przygotowane wojewódzkie programy rozwoju obszarów wiejskich, które mają określać potrzeby i kierunki rozwoju rolnictwa w poszczególnych regionach - zapowiedział w sobotę w Ostródzie...

Posłowie wspominali natomiast o konfliktach społecznych i protestach przeciwko budowaniu obiektów rolniczym.

Często największy opór stawiają mieszkańcy napływowi, którzy sprowadzili się na wieś z miasta.

- Ciągnące się latami procesy, które niczego nie zmieniają w raportach oddziaływania na środowisko, uniemożliwiają rozwój wielu podmiotów we wszystkich dziedzinach produkcji zwierzęcej. To trzeba zmienić - podkreślał Zbigniew Ajchler (PO).

Z kolei Jan Krzysztof Ardanowski (PiS) zaznaczał, że nowoczesne rolnictwo i właściwe podejście do obszarów wiejskich, to rolnictwo zrównoważone. Czyli takie, które uwzględnia również warunki przyrodnicze.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu