Przeprowadzili się na wieś, a teraz donoszą na rolników

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
05-03-2019,13:00 Aktualizacja: 05-03-2019,13:09
A A A

Mieszkańcy miast, którzy uciekają na wieś często zapominają, że tam też toczy się życie. Donoszą na rolników, że hałasują. Ci proponują, by przybysze z aglomeracji podpisywali oświadczenia, że akceptują wiejskie zwyczaje.   

- Ostatni donos na mnie dotyczył tego, że komuś nie podobał się zapach z mojego gospodarstwa. To na pewno ktoś z tych, co się rolnictwem nie zajmuje. Chcą nas zwalczyć - mówi Andrzej Chorbotowicz, gospodarz z Dolnego Śląska w rozmowie z "Wirtualną Polską".

dyrektywa azotanowa, ochrona wód, Wielkopolska Izba Rolnicza, stosowanie nawozów mineralnych

"Nie" dla karania rolników. Brakuje informacji o nowych obowiązkach

Nakładanie surowych kar za nieprzestrzeganie obowiązków wynikających z "Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych" powinno zostać wstrzymane -...

Lokalne służby zajmujące się ochroną środowiska dostały właśnie zawiadomienie, że z gospodarstwa pana Andrzeja dochodzi smród i może dochodzić do łamania prawa.

- Zamiast pracować musiałem się zajmować urzędnikami. Przyjechali, sprawdzili, nie stwierdzili niczego poza tym, że leży obornik, co na wsi jest normą, i pojechali - dodaje rolnik.

Izby rolnicze w całym kraju zbierają skargi od gospodarzy. Niektórzy muszą się tłumaczyć nawet z kilkunastu donosów.

- W głowach się poprzewracało. Przyjeżdżają na wieś szukać ciszy i spokoju, a zapomnieli, że tu są rolnicy, zwierzęta i prace na polu. Nawet beczenie owiec przeszkadza - mówi Piotr Szałas z Dolnośląskiej Izby rolniczej.

Rolnicy mają dość donosów. Tym bardziej, że część z nich musi też płacić mandaty za zakłócanie ciszy nocnej, które sięgają nawet 500 zł. Izby wpadły więc na pomysł, jak temu zaradzić.

- Osoby osiedlające się na wsi powinny podpisywać oświadczenia, że zdają sobie sprawę z uciążliwości życia na terenach wiejskich i nie będą składać żadnych skarg - mówi portalowi wp.pl przedstawiciel DIR.

Sprawa trafiła nawet do Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, ale na razie nie zapadły żadne wiążące decyzje.
 

źródło: "Wirtualna Polska"

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi aktualnościami.
Advertisement
Advertisement