Prokuratura umorzyła śledztwo ws. niegospodarności w stadninie koni w Janowie Podlaskim

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Gabriela Bogaczyk PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
19-12-2023,14:40 Aktualizacja: 19-12-2023,14:43
A A A

Po trwającym 7 lat śledztwie Prokuratura Regionalna w Lublinie umorzyła śledztwo ws. niegospodarności w stadninie koni w Janowie Podlaskim. Postępowanie zostało wszczęte w 2016 roku na wniosek Agencji Nieruchomości Rolnych.

O umorzeniu śledztwa w sprawie niegospodarności w stadninie koni w Janowie Podlaskim poinformował we wtorek PAP rzecznik Prokuratury Regionalnej w Lublinie Andrzej Jeżyński. Postępowanie zostało wszczęte w 2016 roku na wniosek Agencji Nieruchomości Rolnych po zwolnieniu wieloletniego prezesa stadniny Marka Treli.

Stadnina koni w Janowie Podlaskim, Hanna Sztuka, Marcin Oszczapiński,KOWR

Kolejna zmiana prezesa stadniny w Janowie Podlaskim. Sztuka odwołana po kilku dniach

KOWR odwołał Hannę Sztukę ze stanowiska prezes stadniny koni w Janowie Podlaskim. Na jej miejsce powołany został Marcin Oszczapiński. "Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa informuje, że w związku z zaistniałą sytuacją, mając na uwadze...

„Śledczy badali w sumie siedem wątków. Głównym z nich była aktywność zarządu janowskiej stadniny w ciągu 15 lat organizowania Dni Konia Arabskiego. Prokurator udzielał odpowiedzi na pytanie, czy w ramach tych eventów w latach 2001-2016 nie doszło do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości 1,6 mln zł” – wyjaśnił prok. Jeżyński.

Kolejny wątek dotyczył m.in. padnięcia utytułowanej klaczy Pianissima, którą wyceniano na 12 mln złotych.

Prokuratura badała również wydatkowanie pieniędzy przez stadninę koni w Białce (992 tys. zł) i Michałowie (1,5 mln zł) na organizację Dni Konia Arabskiego.

„Wszystkie siedem wątków - wobec braku znamion czynu zabronionego – zostało umorzonych” – dodał prok. Jeżyński.

Orzeczenie nie jest prawomocne.

Poleć
Udostępnij