Projekt ustawy o rynku mocy jeszcze w tym roku trafi do Sejmu

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
15-09-2016,14:30 Aktualizacja: 15-09-2016,15:03
A A A

Minister energii Krzysztof Tchórzewski zapowiedział w czwartek, że jeszcze w tym roku do Sejmu ma trafić rządowy projekt ustawy dotyczący rynku mocy.

- Biorąc pod uwagę cały system uzgodnień, tak przyspieszamy, aby projekt ustawy trafił do Sejmu jeszcze w tym roku - powiedział polityk, który uczestniczy w międzynarodowej konferencji i wystawie Nafta-Gaz-Chemia 2016.

zielone certyfikaty, komisja europejska, ministerstwo energii, prawo energetyczne, ustawa o oze, energia elektryczna

Ulgi dla odbiorców energii zaakceptowane

Komisja Europejska wydała decyzję potwierdzającą zgodność polskiego systemu wsparcia OZE opartego na tzw. zielonych certyfikatach z unijnym prawem pomocy publicznej. KE zaakceptowała także system ulg dla odbiorców przemysłowych związanych z...

Na początku lipca resort energii przedstawił założenia projektu ustawy w tej sprawie. Tchórzewski mówił wówczas, że nowa ustawa o rynku mocy mogłaby zostać przyjęta jeszcze w tym roku, tak by nowe rozwiązania mogły zacząć obowiązywać od 2017 r.

Rynek mocy ma zwiększyć bezpieczeństwo systemu energetycznego w Polsce, gdyż w polskiej energetyce przyrost mocy nie gwarantuje długofalowo bezpieczeństwa systemu. Nowy mechanizm ma wspierać inwestycje w wysokosprawną energetykę konwencjonalną i wynagradzać wytwórców energii za utrzymywanie dyspozycyjności.

Pierwsza aukcja w ramach rynku mocy miałaby zostać przeprowadzona na początku nowego roku, a zakontraktowana w ten sposób energia pojawiłaby się w systemie w 2021 r. W ramach rynku przeprowadzane będą aukcje mocy.

Aukcja główna przeprowadzana będzie na cztery lata przed fizyczną dostawą energii. Z kolei aukcja dodatkowa przeprowadzana ma być na rok przed dostawą.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement