Program "Moja woda". Bedzie kolejny nabór wniosków

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Michał Boroń PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
15-09-2020,9:55 Aktualizacja: 15-09-2020,10:02
A A A

Od nowego roku ruszy kolejna odsłona programu "Moja woda" promującego retencję wód opadowych na prywatnych działkach. Budżet, tak jak w przypadku pierwszej edycji, ma wynieść 100 mln zł.

W ubiegłym tygodniu Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu poinformował w Polskim Radiu 24, że wynoszący program został w ciągu dwóch miesięcy wyczerpany.

gmina drelów, Jaz Augustówka, wody polskie, przemysław daca, Piotr Kazimierski

Woda dla pół tysiąca hektarów pól. Do gminy wróciło życie

Kolejna nitka kanału odejścia Jazu Augustówka, który retencjonuje wodę w Kanale Wieprz-Krzna, została uruchomiona w gminie Drelów na Lubelszczyźnie. Dzięki piętrzeniu system nawadnia ponad 500 hektarów okolicznych...

Było to spowodowane bardzo dużym zainteresowaniem dotacjami do urządzeń do zatrzymywania wody. - Jeżeli jest takie zapotrzebowanie, należy te działania kontynuować - mówił polityk.

PAP dowiedziała się nieoficjalnie w resorcie klimatu, że zapadła decyzja o kolejnej edycji programu. Druga odsłona "Mojej wody" ma ruszyć od nowego roku, a budżet - ma tak jak w przypadku pierwszej - wynosić 100 mln zł.

Program ruszył 1 lipca i od początku cieszył się dużym zainteresowaniem. W ciągu pierwszego tygodnia obowiązywania beneficjenci zawnioskowali o blisko 30 proc. środków z puli wynoszącej 100 mln zł.

"Moja woda" jest skierowana do osób fizycznych i przewiduje dotację w wysokości nie więcej niż 5 tys. zł i nie więcej niż 80 proc. kosztów przedsięwzięcia, które doprowadzi do zatrzymywania wody opadowej w obrębie nieruchomości.

Chodzi o budowę np. przewodów odprowadzających wody opadowe, zbiornika retencyjnego, oczka wodnego, instalacji rozsączającej czy nawadniającej.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj