Prezydent w liście do rolników: mieszkańcy wsi mają powody do dumy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (zl) | redakcja@agropolska.pl
01-09-2019,15:55 Aktualizacja: 01-09-2019,14:22
A A A

Dzisiaj mieszkańcy wsi mają powody do dumy; nasze rolnictwo jest coraz nowocześniejsze, a rolnicy są coraz bardziej sprawnymi menedżerami i niezależnymi producentami żywności - ocenił prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników ogólnopolskich dożynek na Jasnej Górze.

Niedzielne uroczystości zgromadziły w Częstochowie ok. 30 tys. rolników z całej Polski. Skierowane do nich przesłanie prezydenta odczytała szefowa jego kancelarii Halina Szymańska. W liście Andrzej Duda podziękował polskim rolnikom "za trud pracy na roli i za wierność wartościom, które od wieków budują naszą wspólnotę".

ardanowski, dożynki jasnogórskie, częstochowa

Ardanowski: zrównoważony rozwój państwa - sprawiedliwą polityką wobec wsi

Sprawiedliwa polityka wobec obszarów wiejskich to nie tworzenie enklaw dobrobytu w metropoliach, ale zrównoważony rozwój całego państwa. Taką politykę realizuje rząd PiS - mówił w niedzielę na Jasnej Górze...

- Z wielką satysfakcją obserwuję, jak bardzo zmieniła się polska wieś w ostatnich latach. Nasze rolnictwo jest coraz nowocześniejsze, a rolnicy są coraz bardziej sprawnymi menedżerami i niezależnymi producentami żywności. Jedna rzecz pozostaje bez zmian - filarem wiejskich społeczności wciąż jest rodzina. Znajduje to swoje odbicie w strukturze produkcji rolnej, której podstawą są rodzinne gospodarstwa rolne - napisał prezydent.

Ocenił, że ta chroniona konstytucyjnie forma działalności, jaką są rodzinne gospodarstwa, także dziś znakomicie się sprawdza i w nowych warunkach pozwala odnosić sukcesy na europejskich i światowych rynkach. - Dość powiedzieć, że eksport polskiej żywności z roku na rok bije kolejne rekordy - podkreślił prezydent, wskazując, iż polska żywność jest zdrowa i ekologiczna, a przez to coraz bardziej poszukiwana.

- Dziś, w dniu Ogólnopolskiego Dziękczynienia za Plony, chcę podziękować wszystkim polskim rolnikom za trud, jaki wkładają w budowanie polskiej gospodarki. Dziękuję za państwa pracowitość, przedsiębiorczość, społeczne zaangażowanie, za tworzenie nowoczesnej, solidarnej, sprawiedliwej Polski -napisał prezydent.

W ocenie Andrzeja Dudy, Ochotnicze Straże Pożarne, Koła Gospodyń Wiejskich czy społeczna aktywność sołtysów "to znakomite przykłady tego, jak buduje się społeczeństwo obywatelskie, jak podtrzymuje się własną tradycję i zwyczaje, jak należy troszczyć się o dobro wspólne".

Prezydent objął Patronatem Narodowym uroczystości dożynkowe

Ludzie wsi to ludzie wykształceni, kreatywni, zaradni; polska wieś idzie naprzód, staje się coraz bardzie zasobna i nowoczesna - napisał w liście skierowanym do organizatorów i uczestników tegorocznych uroczystości dożynkowych,...

- Odwiedzając kolejne powiaty i gminy, przekonuję się nieustannie, że mieszkańcy polskiej wsi potrafią działać razem i dbać o swoje małe ojczyzny. To wielka wartość i nieoceniony wkład w budowanie naszej, wspólne, wielkiej ojczyzny, niepodległej Rzeczypospolitej. To także istotne zadanie władz państwowych i wszystkich powołanych do tego instytucji, aby kształtować zrównoważony rozwój ojczyzny, aby wspomóc wieś na drodze rozwoju i dobrobytu - zaznaczył prezydent.

Andrzej Duda pozytywnie ocenił fakt, iż rolnicy mogą obecnie liczyć na ułatwienia w prowadzeniu gospodarstw i sprzedaży swoich produktów, służą temu m.in. ustawy wprowadzające rolniczy handel detaliczny. - To bardzo ważne, aby droga od pola do stołu była jak najkrótsza - podkreślił.

- Sprawą, która leży mi bardzo na sercu, jest też poprawa warunków życia na wsi. Z satysfakcją mogę powiedzieć, że polskie rodziny, również te mieszkające na wsi, mają dziś możliwość otrzymania wsparcia - nie tylko finansowego, ale także w dostępie do edukacji, w pomocy osobom starszym i osobom z niepełnosprawnościami. Mam wielką nadzieję, że wszystkie te programy przyczynią się do realnej poprawy jakości życia i umożliwią skuteczne przełamywanie wszelkich barier i ograniczeń - napisał Duda, wyrażając przekonanie, że zamieszkane przez ponad 15 mln Polaków tereny wiejskie "będą dalej pomyślnie się rozwijać".

bezpieczeństwo żywności, jakość żywności, produkcja żywności, jan krzysztof ardanowski, ministerstwo rolnictwa

Polska żywność jest wysokiej jakości i bezpieczna. To dobro narodowe

Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa zapewnia, że polska żywność jest bezpieczna i wysokiej jakości. To odpowiedź na zarzuty wskazujące na złą jakość sprzedawanych u nas produktów spożywczych. - Pojawiły się krytyczne głosy ze strony...

Nawiązując do obchodzonej w niedzielę 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej prezydent ocenił, że trud rolnika można porównać do służby żołnierza, który zawsze trwa na posterunku, gotów służyć Bogu, ojczyźnie i bliźnim. - Dziś, 1 września, czcimy jednych i drugich, upamiętniając ofiary krwi żołnierzy obrońców Rzeczypospolitej i dziękując za całoroczny trud rolników. Skłaniamy także głowy przed zasługami polskiej wsi dla naszej wolności; wsi, która od wieków była ostoją patriotyzmu - napisał do rolników Andrzej Duda.

Jak czytamy w prezydenckim liście, pokolenia chłopów walczyły o wolność w czasie powstań narodowych, podczas wojny polsko-bolszewickiej czy na frontach I i II wojny światowej. - Wielu zginęło w pacyfikacjach, wielu zostało wywiezionych do sowieckich łagrów i na przymusowe roboty do Niemiec. Pamiętamy również odwagę rolników, którzy w latach powojennych potrafili skutecznie przeciwstawić się przymusowej kolektywizacji, a następnie upomnieć się o swoje prawa podczas strajków rolniczych, w 1980 i 1981 r. To również im zawdzięczamy wolną Polskę - napisał prezydent.

Jasnogórskie Dożynki odbyły się w niedzielę po raz 37. Uroczystą sumę z błogosławieństwem płodów ziemi i wieńców żniwnych odprawił biskup włocławski Wiesław Mering. Do rolników przemówił także m.in. minister rolnictwa i rozwoju wsi Jana Krzysztof Ardanowski.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu