Prezydent podziękował rolnikom. Dzięki waszej pracy nie brakuje żywności

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
07-09-2020,8:10 Aktualizacja: 07-09-2020,8:14
A A A

Za trud, ciężką pracę i zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego dziękował rolnikom w Częstochowie Andrzej Duda. Podkreślał, że o tym, jak ważne jest to ostatnie, Polacy mieli okazję przekonać się na początku pandemii koronawirusa.

Prezydent wraz z Janem Krzysztofem Ardanowskim, ministrem rolnictwa uczestniczyli w głównych uroczystościach Dożynek Jasnogórskich i Pielgrzymki Rolników na Jasnej Górze.

pandemia koronawirusa, rolnictwo, produkcja żywności, bezpieczeństwo żywnościowe

Bezpieczeństwo żywnościowe zagwarantuje tylko silne rolnictwo

Sytuacja w gospodarce żywnościowej związana z kryzysem spowodowanym COVID-19 była głównym tematem nieformalnego spotkania unijnych ministrów rolnictwa w niemieckiej Koblencji. Jan Krzysztof Ardanowski zwrócił uwagę, że sytuacja...

- Przybywamy tutaj wszyscy, żeby podziękować Matce Najświętszej, naszej Maryi Jasnogórskiej, za ten kolejny rok, rok pracy na roli, rok, który upływa nam pod znakiem pandemii koronawirusa, ale który jest kolejnym rokiem naszego podążania w tej ziemskiej wędrówce, kiedy wszyscy realizujemy swoje obowiązki - mówił prezydent.

W imieniu całego polskiego narodu i społeczeństwa podziękował gospodarzom. - Za wasz trud, ciężką pracę na roli i za to, że nawet w najtrudniejszych momentach - z którymi spotkaliśmy się także w tym roku, w szczególności wiosną - zapewniacie nam wszystkim bezpieczeństwo żywnościowe - powiedział Duda.

Jak podkreślił, "prezydent ma stać na straży bezpieczeństwa państwa, a bezpieczeństwo żywnościowe to jeden z ogromnie ważnych elementów bezpieczeństwa kraju".

- W tym roku przekonaliśmy się o tym dobitnie. Wszyscy pamiętają ten krótki moment, kiedy na początku pandemii koronawirusa w naszym kraju w telewizjach pokazywano przez dwa czy trzy dni puste półki sklepowe dlatego, że ludzie obawiali się, co będzie - mówił. Podkreślił, że część społeczeństwa pamięta czasy, w których trudno było cokolwiek kupić.

powszechny spis rolny 2020, Główny Urząd Statystyczny, gospodarstwa rolne, Dominik Rozkrut

Na podstawie spisu kształtowana jest polityka żywnościowa

- Rola spisu rolnego jest nie do przecenienia. Na podstawie zebranych wyników kształtowana jest polityka rolna, żywnościowa kraju na wiele lat - mówi Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Powszechny Spis Rolny...

- Ale to właśnie wy - waszą pracą, waszym trudem - pokazaliście, że tamte czasy minęły. Półki w sklepach, które przez chwilę były puste, błyskawicznie zapełniały się na powrót produktami spożywczymi. Jedzenia, żywności nie zabrakło ani na chwilę. Mamy ją, i nie tylko wystarcza nam jej spokojnie na własne potrzeby, ale jesteśmy w stanie zabezpieczyć żywnościowo innych. To dzięki wam Polska jest wielkim eksporterem żywności - powiedział Duda do rolników.

Podkreślał ponadto, że zrobi wszystko, by rolnicy nie tylko mogli spokojnie pracować, ale również, by nasz wieś jak najlepiej się rozwijała.

- Żeby to, co nowoczesne, było zapewnione także dla wsi; komunikacja, szerokopasmowy internet, wszelkiego rodzaju dobra, które do niedawna były przywilejem wielkich miast, aby były u was, aby to, co nazywamy równym rozwojem kraju stało się rzeczywistością, aby także na wsi była dobra edukacja, dostęp do dóbr kultury, sportu i rekreacji. Abyśmy mogli spokojnie funkcjonować - mówił Duda.

Jak podkreślał, "dziś człowiek mieszkający na wsi to człowiek nowoczesny, (...) najczęściej wykształcony, (...) który korzysta z dóbr".

pomoc covidowa, wsparcie dla rolnictwa, arimr, prow 2014-2020

Wnioski o pomoc covidową od 9 września

ARiMR poinformowała o naborze wniosków od rolników na pomoc w związku ze stratami spowodowanymi przez COVID-19. Trwać będzie w dniach 9-30 września. Pomoc dla gospodarza nie może przekroczyć 7 tys. euro. Chodzi o "Wyjątkowe...

Ardanowski podkreślał z kolei, że tegoroczny rok zapowiadał się dramatycznie źle, jako kolejny rok klęski suszy.

- Po 2018 r., po 2019 r. - ale przecież w części Polski niedostatki wody utrzymują się jeszcze dłużej - po bezśnieżnej zimie, braku opadów wiosennych - zapowiadał się dramatyczny rok. Ja byłem przerażony. Modły przyniosły efekt. Deszcze, które pojawiły się od maja i w kolejnych tygodniach sprawiły, że przyroda nadrobiła wszystkie straty - powiedział minister.

Stwierdził, że nie będzie w Polsce głodu. - Dzięki pracy rolników i bożemu błogosławieństwu nikomu w Polsce nie zabraknie chleba. Możemy tą żywnością dzielić się z innymi potrzebującymi na świecie. Wzrasta eksport - dodał.

Zapowiedział, że w najbliższych tygodniach rząd będzie starał się zrekompensować, przynajmniej w części, tym gospodarstwom, które najbardziej zostały dotknięte trudnościami w sprzedaży, w pozyskiwaniu przyzwoitej ceny, trudnościami spowodowanymi koronawirusem".
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj