Prezydent dziękuje rolnikom: za żywność i obronę ziemi

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
16-09-2019,8:10 Aktualizacja: 16-09-2019,8:17
A A A

- Zapewniacie nam jeden z najważniejszych segmentów bezpieczeństwa: bezpieczeństwo żywnościowe - podkreślił, zwracając się do rolników, Andrzej Duda podczas Dożynek Prezydenckich w Spale.

Podczas spalskich dożynek prezydent już po raz czwarty przyjął symboliczny dożynkowy bochen chleba. - Obiecuję dzielić go sprawiedliwie tak, by dla wszystkich w naszej ojczyźnie starczyło i dla nikogo nie zabrakło - powiedział.

Prezydent RP, Andrzej Duda z małżonką, Agata Kornhauser-Duda, Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw w Skierniewicach

Prezydent Duda w Skierniewicach. Zwrócił się do rolników i sadowników

- Dzięki pracy polskich rolników, dzięki ich trudowi, miłości do polskiej ziemi, do jej uprawiania, my wszyscy mamy zapewnione bezpieczeństwo żywnościowe - powiedział Andrzej Duda, prezydent RP podczas Święta Kwiatów, Owoców i...

Duda podkreślił, że od lat prezydent Rzeczypospolitej może te słowa "wypowiadać spokojnie i nie musi się zastanawiać głęboko nad tym, czy zdoła wypełnić tę obietnicę".

- To właśnie dzięki wam i dzięki trudowi polskiego rolnika, dzięki waszej pracy, waszej miłości do tego stylu i sposobu życia - do ziemi, do jej uprawiania, do hodowli zwierząt, do tego wszystkiego, co nazywamy rolnictwem, co nazywamy pracą na roli - to właśnie dzięki temu, te słowa mogą być wypowiadane spokojnie, ponieważ zapewniacie nam - jako społeczeństwu i polskiemu państwu - jeden z najważniejszych segmentów bezpieczeństwa: bezpieczeństwo żywnościowe - podkreślił.

- To jest moje wielkie dla was podziękowanie, jako tego, który za bezpieczeństwo Rzeczypospolitej odpowiada. Z całego serca wam za to dziękuję. Bóg zapłać wszystkim polskim rolnikom - powiedział prezydent.

Zdaniem Dudy, rolnictwo to potężny segment polskiej gospodarki i olbrzymi eksport, który z roku na rok dynamicznie wzrasta; to także wspaniała ocena polskiej żywności poza granicami kraju.

andrzej duda, prezydent, jan krzysztof ardanowski, minister rolnictwa, polska wieś, bezpieczne gospodarstwo rolne

Prezydent: polska wieś staje się wizytówką Rzeczpospolitej

Polska wieś jest czysta, schludna, zadbana, staje się wizytówką Rzeczpospolitej - powiedział w piątek prezydent Andrzej Duda podczas odbywającej się w Belwederze uroczystości związanej z zakończeniem XVII Ogólnokrajowego Konkursu...

- Polska wieś jest piękna. Polska wieś nie tylko dostarczycielem tego wielkiego dobra - jakim jest żywność - dla reszty społeczeństwa, ale też estetykę; daje możliwość wypoczynku - gości w gospodarstwach agroturystycznych. Dzisiaj służy społeczeństwu nie tylko poprzez to, że produkuje wytwarza żywność. Służy także właśnie tym, że daje miejsce, w którym możesz odpocząć - opisywał.
 
Duda podziękował rolnikom za obronę ziemi. - Wzywaliście nas, polityków do zablokowania spekulacyjnego handlu ziemią i kupowania jej na tzw. firmy-słupy. Dzięki waszej determinacji zostało to zrealizowane - zaznaczył.

Przypomniał też, że rolnicy otrzymają wyrównanie szkód, które ponieśli w wyniku tegorocznej suszy.

- Rolnik musi być pewny, że jeśli nawet dotknie go klęska żywiołowa, nieszczęście, nie zostanie sam. Będzie pod tą właśnie wszechstronną opieką państwa, które doceniając jego trud, który co roku ponosi, zapewniając nam bezpieczeństwo, pomoże mu, kiedy on sam znajdzie się w trudnej sytuacji - podkreślił prezydent.

Spółdzielnia Mleczarska Lazur, spółdzielnie rolnicze, grupy producenckie, eksport produktów rolno-spożywczych

We współpracy siła. Premier Morawiecki o spółdzielczości

- Spółdzielnie i grupy producenckie pozwalają zwiększyć zysk polskich przedsiębiorców przez ograniczenie marży pośredników, często zagranicznych - mówił premier Mateusz Morawiecki w sobotę podczas wizyty w...

Wielką szansą - w opinii prezydenta - będzie kolejna perspektywa UE, a z nią także nowe stawki dopłat bezpośrednich.

- Przede mną nasz kandydat na komisarza europejskiego właśnie do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski. Drogi Januszu, będziemy trzymali kciuki najpierw za twoje powodzenie w wyborach komisji europejskiej po to, żebyś ostatecznie tym komisarzem ds. rolnictwa został. A potem będziemy trzymali kciuki, aby udało się wyrównać te dopłaty bezpośrednie w następnej perspektywie do średniej europejskiej. To jest wielkie zadanie nasze wobec naszych rolników, które od dawna jest obiecywane, a które do tej pory nie zostało zrealizowane przez kolejne ekipy, które rządziły, kiedy były ustalane perspektywy - mówił Duda.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu