Prezydencka rada chce wiedzieć, ile pieniędzy rząd przeznaczy na wieś

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Marzena Kozłowska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
24-03-2021,9:20 Aktualizacja: 24-03-2021,20:44
A A A

Po świętach chcemy zwołać ekspercką konferencję na temat finansowania wsi. Chcemy, by rząd precyzyjnie określił, ile środków w najbliższych latach trafi na obszary wiejskie - powiedział Jan Krzysztof Ardanowski, szef Prezydenckiej Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich.

Podczas posiedzenia debatowano na temat przygotowanego przez rząd projektu Krajowego Planu Odbudowy. Zdecydowano o zwołaniu konferencji poświęconej finansowaniu obszarów wiejskich.

Jan Krzysztof Ardanowski, europejski zielony ład, spółdzielnie rolników

Ardanowski: Europejski Zielony Ład może nie być korzystny dla Polski

- Konieczna jest współpraca rolników. Ich indywidualizm jest szczególny: każdy chce mieć wszystko swoje i z zazdrością patrzy na sąsiada. Daleko tak nie zajedziemy - przekonuje Jan Krzysztof Ardanowski, były minister rolnictwa....

- Chcemy spotkać się na bardzo eksperckiej konferencji po świętach, żeby bardzo precyzyjnie zostało określone, ile środków w najbliższych latach z różnych funduszy, z różnych źródeł faktycznie trafi na obszary wiejskie i do rolnictwa - tak, żeby obszary wiejskie były dobrym miejscem do życia, żeby nie były obszarem wykluczenia cywilizacyjnego - zaznaczył Ardanowski.

Dodał, że rolników interesują środki dla gospodarstw, by można było spełnić wszystkie bardzo restrykcyjne, skomplikowane wymagania Zielonego Ładu, których oczekuje Komisja Europejska, politycy europejscy, również część konsumentów.

- Jeżeli nie będzie środków inwestycyjnych, to może się okazać, że Zielony Ład będzie przysłowiowym gwoździem do trumny polskiego rolnictwa - stwierdził były minister rolnictwa.

Zaznaczył, że pytania do przedstawicieli resortów rolnictwa oraz rozwoju i funduszy europejskich, które na posiedzeniu Rada ds. Rolnictwa zostaną przekazane jeszcze raz, tak by na eksperckiej, szczegółowej konferencji uzyskać odpowiedź, której oczekuje prezydent (...) ale również rolnicy i mieszkańcy wsi.

- Ustalimy, kto będzie zaproszony na konferencję ekspercką. Tu nie chodzi o jakiś wiec, tu chodzi o bardzo precyzyjną, szczegółową deklarację rządu, jakie działania na obszarach wiejskich będą finansowane z konkretnych projektów, konkretnych polityk i jaka będzie komplementarność tych działań - dodał Ardanowski.

Jego zdaniem, trzeba zebrać wszystkie programy zawierające środki wsparcia na najbliższe lata i ustalić, ile będzie środków bezpośrednio przeznaczonych dla wsi.

WIDEO Briefing Jana K. Ardanowskiego po spotkaniu Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement