Prezesi agencji rolnych mogą być nominowani

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
07-01-2016,15:15 Aktualizacja: 08-01-2016,14:17
A A A

Znowelizowana ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników, którą podpisał prezydent Andrzej Duda zakłada, że prezesi agencji rolnych, inspekcji i KRUS będą powoływani przez premiera na wniosek ministra rolnictwa, a nie jak dotychczas w drodze konkursu.

O podpisaniu ustawy poinformowała na konferencji prasowej szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Sadurska. Poselski (PiS) projekt nowelizacji został uchwalony przez Sejm 22 grudnia 2015 roku, a Senat nie wniósł poprawek.

ARiMR, MRiRW, rząd, prezes, zarzuty. Daniel Obajtek, Andrzej Gross

Obajtek z zarzutami. Nowy prezes ARiMR stanie przed sądem

W piątek premier Beata Szydło powołała p.o. prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Andrzeja Grossa zastąpił Daniel Obajtek, który - jak się okazuje - jest oskarżony o korupcję i oszustwo. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju...

Według nowelizacji, szefowie Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS), Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), Agencji Rynku Rolnego (ARR), Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS), Inspekcji Weterynaryjnej (IW) będą powoływani i odwoływani przez premiera na wniosek ministra rolnictwa, a nie jak dotychczas w drodze konkursu. Wiceprezesów wyznaczać ma natomiast szef resortu rolnictwa.

Jak napisano w uzasadnieniu "projektowane zmiany mają na celu uelastycznienie powoływania i odwoływania" szefów kilku urzędów administracji centralnej (...) W wyniku przyjęcia projektowanych zmian obsadzanie wyżej wymienionych stanowisk będzie się odbywało bez przeprowadzania otwartego i konkurencyjnego naboru.

W pierwszych dniach rządów PiS zostali zdymisjonowali prezesi ARR, ARiMR, KRUS oraz ANR. Nowi szefowie tych instytucji mają pełnić obowiązki do czasu powołania prezesa.

Nowela ma wejść w życie z dniem jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj