Premier znów podziękuje rolnikom i mieszkańcom wsi za trud pracy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Izabela Próchnicka PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
21-08-2019,15:05 Aktualizacja: 21-08-2019,15:11
A A A

Z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego w niedzielę w Kolnie (Podlaskie) odbędzie się II Ogólnopolskie Święto Wdzięczni Polskiej Wsi - poinformował Bohdan Paszkowski, wojewoda podlaski.

Celem święta zainicjowanego przed przez szefa rządu jest podziękowanie rolnikom i mieszkańcom wsi za trud pracy, ale także przekazywanie wartości i kontynuowanie tradycji.  

budżet ue, wspólna polityka rolna, wpr po 2020 roku, wyrównanie dopat bezpośrednich, mateusz morawiecki

Premier negocjuje budżet na rolnictwo. Nie pozwoli przekroczyć czerwonej linii

- Unijny budżet na rolnictwo będzie odpowiadał naszym wyobrażeniom, jestem coraz bardziej co do tego przekonany - zapewnił w poniedziałek w Brukseli premier Mateusz Morawiecki. - Oczywiście twardo negocjujemy, wiemy, gdzie są nasze cienkie czerwone...

- Chcemy w ten sposób wyrazić swoją wdzięczność za tę trudną pracę rolników, ale jednocześnie chcemy podkreślić wagę rolnictwa, wsi polskiej w utrzymaniu i polskiej tradycji, i przenoszeniu tych wzorców wychowania patriotycznego - mówił Paszkowski.

Wojewoda wskazał, że województwo podlaskie jest regionem rolniczym, które słynie głównie z rozwiniętego mleczarstwa, gdzie działają wiodące w kraju mleczarnie, hoduje się bydło mleczne, produkuje i przetwarza mleko.

Ocenił, że organizacja Święta Wdzięczności w Kolnie to wyróżnienie dla województwa podlaskiego jako regionu, gdzie siła rolników, siła polskich hodowców, osób, które uprawiają ziemię, jest bardzo znaczna, a wieś odgrywa ważną rolę w życiu społecznym regionu i kraju.

Andrzej Duda, burmistrz Kolna mówił, że powiat kolneński jest typowym powiatem rolniczym, gdzie wielu rolników specjalizuje się w produkcji mleka.

Podkreślił, że niedzielne święto będzie okazją do promocji całego regionu, jego dorobku, wytwarzanych ekologicznych produktów spożywczych.

Impreza rozpocznie się w niedzielę w południe. Zostanie odprawiona polowa msza święta z podziękowaniem za plony, której przewodniczyć będzie biskup łomżyński Janusz Stepnowski. Podczas oficjalnej części wystąpią premier Morawiecki i Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Jednym z wydarzeń będzie też dożynkowy korowód.

Święto będzie miało charakter pikniku rodzinnego. Koła gospodyń i lokalni wytwórcy będą prezentować lokalną żywność - będą stoiska z produktami do degustacji. Planowane są także występy zespołów ludowych oraz prezentacja żniwnych obrzędów. Zasłużeni dla rolnictwa odbiorą medale i dyplomy od premiera i ministra.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj