Premier wierzy w młodych rolników. Rząd będzie wspierał rozwój wsi

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
17-10-2018,8:10 Aktualizacja: 17-10-2018,8:18
A A A

Polskie rolnictwo ma przed sobą ogromną przyszłość, a państwo w końcu zrozumiało, że nie ma mocnego rolnictwa bez jego wsparcia - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania "Młoda Polska wieś".

- Cieszymy się, że na wsi, w rolnictwie pracuje kolejne, młode pokolenie - mówił szef rządu do zebranych młodych gospodarzy. Jak dodał "nie ma ważniejszej branży niż rolna, rolno-spożywcza". W tym kontekście zwrócił uwagę, na jej rangę w eksporcie.

zaliczki na poczet dopłt bezpośrednich, dopłaty bezpośrednie, maria fajger, arimr, wsparcie dla rolnictwa

Zaliczki na poczet dopłat bezpośrednich już trafiają na konta rolników

Od wtorku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaca zaliczki na poczet wypłat dopłat bezpośrednich. W pierwszym dniu wypłat pieniądze dostanie 77 tys. rolników -  poinformowała Maria Fajger, prezes ARiMR. W 2018 r....

- Uważam, że jesteśmy na takim zakręcie rozwoju polskiego rolnictwa, modernizacji rolnictwa, gdzie państwo w końcu, mam nadzieję, zrozumiało (...), że nie ma rolnictwa mocnego, które by eksportowało na cały świat bez wsparcia państwa w wielu dziedzinach. W tym kierunku właśnie rozwijamy nasze różne projekty i tak też ma wyglądać nasz plan dla wsi - mówił.

Premier dodał, że w ramach tego planu jest kilka "bardzo ważnych punktów". - Po pierwsze to jest próba wejścia w przestrzeń, gdzie przez 30 lat nikt się tym nie zajmował, a więc pewnej stabilizacji cen, pewnej przewidywalności dla poszczególnych płodów rolnych - mówił.

Zwrócił uwagę, że temu ma służyć tworzona Polska Grupa Spożywcza, "ma być takim zalążkiem tego, czego wcześniej się pozbyliśmy".

Wśród kolejnych punktów planu dla wsi wymienił kwestie melioracji i irygacji oraz ochronę ziemi przed wykupem przez cudzoziemców, "tam gdzie ziemia powinna trafiać w ręce polskie".

dopłaty do użytków zielonych, użytki zielone, hodowla zwierząt, jan krzysztof ardanowski, szczecinek

Ardanowski: nie będzie zwierząt, nie będzie dopłat do użytków zielonych

Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa na spotkaniu z gospodarzami w Szczecinku zapowiedział, że chce uzależnić dopłaty do użytków zielonych od posiadania zwierząt hodowlanych. - W Polsce mamy ok. 3,5-4 mln ha użytków zielonych,...

Szef rządu mówił też o minimalizowaniu skutków suszy. - W 2015 roku rząd przeznaczył na to 400-450 mln zł, my 1,5 mld zł. Do końca tego tygodnia, według obliczeń ministerstwa rolnictwa, połowa z tego 1,5 mld zł, zostanie już przekazana rolnikom, którzy zostali dotknięci przez klęskę suszy - oświadczył Morawiecki.

Premier poinformował też rolników, że podczas wtorkowego posiedzenia rządu "potwierdziliśmy to ustawowo, że blisko 1 mld 200 mln zł przeznaczymy, a dokładnie co najmniej 1 mld 180 mln zł przeznaczymy na dopłaty do paliwa rolniczego.

Polityk jako kolejny punkt planu dla wsi wskazał kwestię rolniczego handlu detalicznego. - Znacie na pewno bardzo wielu, może są też tu tacy rolnicy, którzy wcześniej byli karani grzywną przez PSL i PO, od 2011 r. za to, że sprzedawali swoje własne produkty w miejscu wytworzenia. Taka regulacja została nałożona w 2011 r. My to znieśliśmy (...) i można sprzedawać na bazarkach, na targowiskach własne dżemy, masło, sery (...), bo chcemy wspierać niskotowarowe rolnictwo na tej młodej polskiej wsi, żeby ona żyła, tętniła rolnictwem - mówił.

susza rolnicza, straty w uprawach z powodu suszy,jan krzysztof ardanowski, pomoc rządowa, szacowanie strat

Na konta rolników trafiają codziennie dziesiątki milionów złotych

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zrealizowała już 33 tys. wniosków w sprawie pomocy suszowej na blisko 190 mln zł - poinformował Paweł Mucha, rzecznik agencji. Do minionego czwartku do ARiMR wpłynęło ponad 176 tys....

Inny punkt planu dla wsi - wskazał premier - to znakowanie żywności, jeśli chodzi o kraj pochodzenia. - Konsumenci mają prawo wiedzieć, jaki jest kraj pochodzenia. Kochamy to, co jest polskie, dobre to co jest polskie, przepyszne i my chcemy to wspierać. To jest moje zobowiązanie wobec państwa - mówił.

Morawiecki mówił też podczas spotkania o nowym programie rządu dotyczącym Kół Gospodyń Wiejskich, który przewiduje wsparcie ich kwotą co najmniej 3 tys. zł na ich działalność. Zwrócił ponadto uwagę na wprowadzenie przepisów dotyczących zatrudniania tzw. pomocników rolnika do prac sezonowych, a także dotyczących systemu identyfikacji i rejestracji zwierząt.

- Jesteśmy zainteresowani bezpośrednią współpracą z polską wsią, z wami młodymi rolnikami, którzy chcą z polskiej wsi uczynić jeszcze bardziej konkurencyjną gospodarkę, żeby była magnesem przyciągającym nowych ludzi - mówił szef rządu.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj