Premier obiecuje: Polska osiągnie cele unijnego prawa dotyczącego odbudowy przyrody bez przymusu i nakładania ciężarów

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
19-06-2024,9:05 Aktualizacja: 19-06-2024,9:10
A A A

Polska osiągnie cele, zakładane w unijnym rozporządzeniu Nature Restoration Law (NRL) bez działań przymusowych i bez nakładania ciężarów - oświadczył we wtorek premier Donald Tusk. Rozporządzenie zostało przyjęte przy sprzeciwie m.in. Polski.

Pytany na briefingu po powrocie z Luksemburga o powody polskiego sprzeciwu wobec rozporządzenia NRL Tusk stwierdził, że Polska była przeciw nie dlatego, że sprzeciwia się ochronie przyrody, ale dlatego, że rozporządzanie budzi zasadnicze wątpliwości.

"Zawiera pewien typ nakazów i zobowiązań, bez zapewnienia finansowania" - stwierdził szef rządu, dodając, że wprowadza też "poczucie niepewności, że nie na tym powinno to polegać, że się narzuca ciężary i obowiązki".

Donald Tusk oświadczył, że Polska osiągnie zakładane przez NRL cele "nie nakładając przymusów i ciężarów".

ue, odbudowa przyrody, siedliska przyrodnicze, rolnicy

Państwa UE zatwierdziły kontrowersyjne przepisy o ochronie zasobów przyrody. Jak głosowała Polska?

Ministrowie ds. środowiska państw UE zatwierdzili w poniedziałek w Brukseli porozumienie w sprawie unijnego prawa o ochronie zasobów przyrody. Zwolennicy nowych przepisów uważają, że pomogą one odbudować zniszczone siedliska...

"Znajdziemy sposoby, które nie będą wątpliwe dla pewnych grup, dla rolników, bezpieczne dla nas i doprowadzimy, żeby UE uczestniczyła w finansowaniu" - stwierdził.

Jak dodał, rząd będzie chciał powiązać zawarte w NRL odtwarzanie mokradeł i zalewanie niektórych terenów rolnych z budową tzw. tarczy Wschód i uczynieniem wschodniej granicy Polski "nieprzekraczalną dla potencjalnych przeciwników". "Polska nieprzymuszana i nieznęcająca się nad pewnymi grupami, osiągnie rezultaty lepsze od średniej europejskiej" - oświadczył Donald Tusk.

Nature Restoration Law to unijne rozporządzenie dotyczące odbudowy zasobów przyrodniczych. Zostało przyjęte w poniedziałek przy sprzeciwie Polski i Węgier. Zgodnie z NRL, do 2030 r. należy odbudować co najmniej 30 proc. siedlisk znajdujących się w złej kondycji. Priorytetowymi są obszary Natura 2000. W kolejnych latach ten współczynnik rośnie. W 2040 r. odbudowanych ma być przynajmniej 60 proc. siedlisk będących w złej kondycji. W 2050 r. ten odsetek ustalono na co najmniej 90 proc. Cele wyznaczone w projekcie zakładają m.in. zwiększenie odsetka gruntów rolnych z elementami krajobrazu o wysokiej różnorodności, ponowne nawodnienie osuszonych torfowisk i zwiększenie zasobów węgla organicznego w glebach mineralnych.

Poleć
Udostępnij