Powstanie baza danych o inwazyjnych gatunkach obcych roślin i zwierząt

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Michał Boroń PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
15-04-2019,14:25 Aktualizacja: 15-04-2019,14:33
A A A

Sławomir Mazurek, wiceminister rolnictwa zapowiedział stworzenie bazy danych zawierającej listę inwazyjnych gatunków obcych roślin i zwierząt występujących w Polsce.

W resorcie trwają prace nad nowym prawem, którego konsekwencją byłoby "wzmocnienie obecnego sytemu monitorowania i przeciwdziałania" inwazyjnym gatunkom roślin i zwierząt.

podkarpacie, RDLP w Krośnie, edward marszałek, dzika zwierzyna, inwetaryzacja zwierzat, jenot, norka amerykańska

Coraz mniej inwazyjnych gatunków zwierząt w lasach

W lasach Podkarpacia w ostatnim roku spadła liczebność tzw. inwazyjnych gatunków zwierząt. Mniej jest m.in. jenotów i norek amerykańskich. - Mamy dwa tys. jenotów, blisko 120 norek amerykańskich i dwa szopy pracze. Jest to...

Propozycje w tej sprawie zostały pozytywnie zaopiniowane przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Inwazyjne gatunki obce to rośliny i zwierzęta, które zadomowiły się na obszarach poza swoim naturalnym zasięgiem, rozprzestrzeniając się szybko i wypierając gatunki rodzime; pociąga to za sobą poważne skutki dla gospodarki i środowiska.

Resort chce na tej liście wyróżnić przynajmniej 10 gatunków, które najbardziej zagrażają rodzimej przyrodzie, gospodarce i człowiekowi. Mazurek wymienił tu barszcz Sosnowskiego. Wydzielane przez roślinę olejki eteryczne przy kontakcie ze skórą powodują poważne i bolesne oparzenia.

W nowej bazie mają też zostać wskazane m.in. "drogi", jakimi te gatunki dostały się do Polski. - Cały kraj jest zagrożony rozprzestrzenianiem się obcych gatunków inwazyjnych - zaznaczył.

Wiceminister zapowiedział też przygotowanie opracowań dotyczących metod zwalczania lub kontroli inwazyjnych gatunków obcych.

Nadleśnictwo Strzałowo, Lasy Państwowe, starzyk jastrzębcowaty, las, leśnicy

Inwazyjna roślina w lasach stanowi poważne zagrożenie

Leśnicy z Nadleśnictwa Strzałowo na Mazurach już w tym roku zaczną monitorować erechtitesa jastrzębcowatego, inwazyjny gatunek rośliny, który zagraża rodzimej florze - informują Lasy Państwowe. Pierwsze egzemplarze tej pochodzącej z Ameryki...

Szef resortu środowiska będzie chciał zobowiązać wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej do opracowania specjalnych programów, z których samorządy mogłyby finansować walkę z inwazyjnymi gatunkami obcymi.

Pod koniec stycznia Komisja Europejska uruchomiła procedurę naruszenia prawa UE wobec dziewięciu państw członkowskich, w tym Polski, wzywając je, by przyspieszyły wdrożenie rozporządzenia o ochronie środowiska przed inwazyjnymi gatunkami obcymi.

Po wejściu w życie rozporządzenia 1 stycznia 2015 r. kraje miały wprowadzić "sankcje odstraszające", a część z nich została zobowiązana do przyjęcia szczegółowych wykazów inwazyjnych gatunków obcych dotyczących swoich terytoriów i poinformowania o tym Komisji.

Do gatunków inwazyjnych, które rozprzestrzeniły się w Polsce, od dawna należy m.in. bardzo agresywna nawłoć kanadyjska o żółtych kwiatach, porastająca nieużytki i tworząca liczne mieszańce; dorasta do ponad 2 m wysokości.

barszcz sosnowskiego, mrzygłód, podkarpacie, walka z barszczem sosnowskiego

Barszcz Sosnowskiego wciąż groźny. Rany małego chłopca goją się bardzo wolno

4-letni chłopiec wrócił ze spaceru nad rzeką z poparzeniami ciała. To efekt kontaktu z barszczem Sosnowskiego, który mimo zwalczania przez państwowe służby i samorządy wciąż jest dużym zagrożeniem. Do zdarzenia doszło w Mrzygłodzie na...

Wyższe od nawłoci bywają niecierpki gruczołowate, inaczej himalajskie, porastające brzegi rzek; częściej występują na południu kraju.

W Polsce te dwa gatunki znalazły się w pierwszej dwudziestce inwazyjnych roślin.

Do później zawleczonych roślin inwazyjnych należy występujący w całej Polsce i bardzo łatwo odrastający rdestowiec sachaliński.

Znanym, bardzo powszechnie występującym gatunkiem inwazyjnym jest też klon jesionolistny, rosnący często wzdłuż dróg, odporny i szybko rosnący, wypierający rodzime wierzby.

Wśród inwazyjnej fauny w Polsce zalicza się m.in. pochodzące z Dalekiego Wschodu jenoty, najpierw sprowadzone do europejskiej części byłego ZSRR, które szybko aklimatyzowały się u naszych sąsiadów, a następnie u nas.

W rzekach natomiast pojawiły się okoniokształtne ryby - trzy odmiany babki. Jednym z nowszych gatunków inwazyjnych w naszym kraju są szopy pracze, występujące głównie w województwach lubuskim i zachodniopomorskim.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu