Poseł przeciw odstrzałowi dzików. Rząd zachowuje się jak jaskiniowcy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Wiktoria Nicałek PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
12-01-2019,12:00 Aktualizacja: 12-01-2019,12:59
A A A

Rzeź dzików, którą proponuje rząd, jest czymś niespotykanym i absurdalnym; to idiotyczne, tak się zachowują jaskiniowcy - tak szef klubu PO Sławomir Neumann ocenił plany odstrzału dzików w ramach walki z ASF.

- To jest poważny temat. Ta rzeź dzików, którą proponuje rząd, jest czymś niespotykanym i absurdalnym. To jest tak idiotyczne; tak się zachowują jaskiniowcy - podkreślił polityk, który był gościem wp.tv.

odstrzał dzików, walka z asf w polsce, jan krzysztof ardanowski, komisja europejska, ministerstwo rolnictwa

Ardanowski: w kraju zapanowała histeria w sprawie odstrzału dzików

- W Polsce zapanowała histeria w sprawie odstrzału dzików - uważa Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Dodał, że odstrzał jest metodą walki z ASF, co potwierdziła Bruksela. - Histeria jaka zapanowała w Polsce w sprawie odstrzału...

- Jeśli rozwiązaniem problemu ma być wybicie wszystkich dzików w Polsce - to nawet nie jest tylko niehumanitarne czy nieetyczne, tylko (jest to) wręcz niewiarygodne; trzeba być ciężko uderzonym w głowę, by tak się zachowywać - dodał.

Zdaniem Jana Krzysztofa Ardanowskiego, ministra rolnictwa zmniejszenie populacji dzików jest konieczne do opanowania śmiertelnej dla świń choroby - afrykańskiego pomoru świń.

Plany odstrzału wzbudziły w ostatnich dniach liczne protesty.

W opinii ekologów, zgoda Ministra Środowiska na odstrzał dzików może oznaczać wyeliminowanie tego gatunku z polskiej przyrody, a masowe zabijanie dzików, wpłynie na liczebność innych gatunków i paradoksalnie może przyczynić się do rozprzestrzenienia ASF.

Minister Kowalczyk mówił, że w wyniku odstrzału zostanie stworzona strefa buforowa pomiędzy terenem, gdzie występuje ASF, a obszarami gdzie tej choroby nie ma. Odnosząc się do trwających protestów zapewnił, że nie ma żadnych rządowych planów eliminacji dzików.

Wzmożone polowania na dziki mają odbyć się 12, 19 i 26 stycznia.

W Polsce od połowy lutego 2014 roku wykryto 3317 przypadków ASF u dzików i 213 ognisk choroby u świń. Od końca września ub. r. nie wykryto żadnego nowego ogniska choroby u trzody chlewnej. 
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj