Popegeerowskie gminy potrzebują wielu inwestycji. Wnioskują o miliardy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Agnieszka Ziemska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
01-06-2022,13:00 Aktualizacja: 01-06-2022,13:03
A A A

Do końca czerwca rozstrzygniemy nabór do Programu Inwestycji Strategicznych dla gmin popegeerowskich - zapowiedział Paweł Szefernaker, wiceszef MSWiA. Przewidywane wsparcie to 2 mld zł. Gminy złożyły 3852 wnioski na 10,79 mld zł.

Rząd rozstrzygnął dotąd trzy z czterech edycji Rządowego Funduszu "Polski Ład": Programu Inwestycji Strategicznych. Dwie dla wszystkich samorządów i jedną dla gmin uzdrowiskowych. Pozostała edycja była przeznaczona dla gmin, w których zlokalizowane były Państwowe Gospodarstwa Rolne.

wsparcie dla gmin popegeerowskich, Zatory, Mateusz Morawiecki, Henryk Kowalczyk, Janusz Cieszyński

1604 popegeerowskich gmin skorzysta z nowego programu grantowego

Premier Mateusz Morawiecki podpisał umowę o realizacji projektu grantowego "Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym - granty PPGR". Z programu skorzystają 1604 gminy, a kwota przeznaczona na projekt wynosi 586 222 805...

Szefernaker poinformował, że wyniki naboru do tej edycji rząd ogłosi do końca czerwca. - W tej chwili trwa weryfikacja, czy w gminach, które złożyły wnioski, rzeczywiście funkcjonowały PGR-y. Zależy nam, aby program trafił do tych, którzy realnie ucierpieli na transformacji i przez kolejne lata nie mogli inwestować na swoich terenach. Chodzi o gminy, które dziś nie mają środków na inwestycje. Często nie mają nawet wkładu własnego, aby realizować je przy pomocy np. funduszy unijnych - podkreślił.

Wiceminister stwierdził, że dziś takie gminy potrzebują wielu inwestycji, aby "stanąć na nogi". Przewidywana kwota dofinansowania, która trafi do nich z tego naboru, to ok. 2 mld zł. Przekazał, że złożone zostały 3852 wnioski na 10,79 mld zł. - Liczba wniosków i łączna kwota, na jaką zostały złożone, wskazują, jak wielkie są potrzeby inwestycji na tych terenach - ocenił.

Nabór trwał od 28 grudnia ub.r. do 11 marca br. W jego ramach można było złożyć dwa wnioski - o 2 mln zł i o 5 mln zł w przypadku gmin oraz o 2 mln zł i 8 mln zł w przypadku powiatów, związków międzygminnych i powiatowo-gminnych. Dofinansowanie może wynieść do 98 proc. wartości inwestycji.

Gminy popegeerowskie mogły niezależnie ubiegać się o wsparcie z innych edycji Programu Inwestycji Strategicznych. Wcześniej przeznaczono dla nich program w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Rozstrzygnięty został w czerwcu ub. roku. Dofinansowanie w wysokości 340 mln zł wsparło 594 inwestycje na tych terenach.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj