Ponad 6 tysięcy nowych budynków w gospodarstwach rolnych. Ale inwestycje się kurczą

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
13-03-2023,12:55 Aktualizacja: 13-03-2023,12:57
A A A

Główny Urząd Statystyczny podsumował ubiegły rok w kontekście budownictwa. W swoim raporcie podał dane m.in. o nowych budynkach w gospodarstwach rolnych oraz o wykorzystywanych w szeroko rozumianym rolnictwie obiektach magazynowych.

Według wyliczeń GUS, w 2022 r. wybudowano 6,3 tys. nowych budynków gospodarstw rolnych - o 1,6 proc. mniej niż rok wcześniej.

„Łączna powierzchnia użytkowa tego typu budynków wyniosła 2,3 mln m kw. (spadek o 14,4 proc. r/r). Największym udziałem powierzchni w wartości ogólnopolskiej cechowały się województwa: wielkopolskie (23,1 proc.) i mazowieckie (21,8 proc.), a najmniejszym – opolskie i lubuskie (po 1,6 proc.)” – podaje GUS.

nowe budynki gospodarstw rolnych, obiekty magazynowe, raport GUS

Ponad milion metrów kwadratowych w nowych budynkach gospodarstw rolnych

Liczba oddanych do użytku w pierwszym półroczu nowych budynków w gospodarstwach minimalnie spadła rok do roku. Więcej przekazano za to do eksploatacji - także wykorzystywanych w rolnictwie - obiektów magazynowych. Jak podaje...

Jeśli chodzi o budynki magazynowe, w zeszłym roku przekazano do użytkowania 2,4 tys. nowych obiektów o takim przeznaczeniu (o 5,9 proc. więcej niż przed rokiem).

„Łączna powierzchnia użytkowa tego rodzaju budynków wzrosła względem poprzedniego roku o 23,9 proc. i wyniosła 5,5 mln m kw., osiągając największą wartość w województwach: wielkopolskim (17,3 proc. udziału w kraju), mazowieckim (15,5 proc.) i dolnośląskim (14,1 proc.). Najmniejszą powierzchnię odnotowano w woj.: świętokrzyskim (1 proc.), warmińsko-mazurskim (1,1 proc.) oraz podlaskim (1,4 proc.)” – przekazuje GUS.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu