Ponad 3 mln zł na naturalny wypas zwierząt na łąkach. Ruszył nabór do programu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
10-07-2024,8:45 Aktualizacja: 10-07-2024,8:49
A A A

Do 30 lipca br. trwa nabór do programu „Podkarpacki naturalny wypas”, który zakłada wypas zwierząt na łąkach i pastwiskach województwa podkarpackiego. W tym roku do podziału jest ponad 3,3 mln zł.

Jak poinformował we wtorek marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl, program jest odpowiedzią na problemy m.in środowiskowe, które występują w regionie. „To także jeden z elementów inwestowania w ochronę walorów przyrodniczych oraz unikalnego krajobrazu naszego województwa” – dodał.

Program zakłada wypas zwierząt na łąkach i pastwiskach Podkarpacia. Beneficjentami mogą być organizacje pozarządowe, stowarzyszenia i spółdzielnie, kościoły, kluby sportowe, a także przedsiębiorstwa non-profit.

Podmioty zgłaszające działki do wypasu są zobowiązane do posiadania dokumentów potwierdzających własność lub prawo dysponowania terenem. Zwierzęta wypasane w ramach programu muszą pozostać w gospodarstwie przez cały okres wypasu.

Program „Podkarpacki Naturalny Wypas” to wyjątkowa w skali Polski inicjatywa - zarówno pod względem zasięgu, jak i sposobu finansowania, pochodzącego ze środków własnych samorządu.

Pierwsza edycja programu realizowana była w latach 2012-2016, jej budżet wyniósł ponad 10 mln zł. Inicjatywa spotkała się z pozytywnym przyjęciem organizacji pozarządowych oraz rolników. W latach 2017-2020 realizowana była druga edycja programu, z budżetem o wartości prawie 11 mln zł.

małopolska, góry, górale, wypas, owce

Małopolskie. 2 mln zł na wypas owiec trafi do 96 baców

Związek Podhalan w Polsce im. św. Jana Pawła II otrzymał prawie 2 mln zł dofinansowania z przeznaczeniem na wypas kulturowy owiec. Pieniądze trafią do 96 baców, którzy w dziesięciu regionach Małopolski będą wypasali 21,5...

Obecnie trwa realizacja trzeciej edycji - na lata 2021-2025 przeznaczona została kwota ponad 17 mln zł, z czego w tym roku rozdysponowanych zostanie 3,3 mln zł.

Dotychczasowa realizacja programu przyczyniła się do utrzymania wielu użytków zielonych, zachowania krajobrazu obszarów o wysokiej wartości przyrodniczej w regionie, a także przyniosła korzyści ekonomiczne i społeczne.

Jak podkreślił Ortyl, ekstensywny wypas zwierząt jest najlepszym sposobem na ochronę naturalnego, charakterystycznego dla województwa podkarpackiego krajobrazu.

„Dzięki ekstensywnemu wypasowi zwierząt, województwo jest bogate w naturalne produkty wysokiej jakości, które znacznie przewyższają wartością odżywczą i zdrowotną produkty pochodzące z rolnictwa intensywnego” – zaznaczył marszałek.

Program sprzyja też wspieraniu chowu i hodowli bydła mięsnego i mlecznego oraz wsparciu pszczelarstwa. 

Poleć
Udostępnij