Pomidory i miód na pierwszym planie, czyli wieś na weekend

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
04-08-2016,8:05 Aktualizacja: 04-08-2016,8:25
A A A

W najbliższą niedzielę odbędą się kolejne imprezy organizowane przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w ramach projektu "Wieś na weekend".

7 sierpnia odbędą się dwa znane mieszkańcom regionu pikniki -  XVI Wielki Festyn Pomidorowy w Jeziorach Wielkich i Kujawsko-Pomorskie Miodowe Lato w Zarzeczewie.

- Zapraszam wszystkich do udziału w imprezach organizowanych w ramach "Wsi na weekend". To świetna okazja nie tylko do dobrej zabawy i poznania miejscowych smaków, ale również do integracji lokalnej społeczności. Dlatego chętnie wspieramy tego typu inicjatywy - podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

targi, kujawsko-pomorskie, żywność, Niemcy, Berlin, promocja, Zielony Tydzień

Kujawsko-pomorskie promuje regionalne przysmaki w Berlinie

Tradycyjnie, już po raz 23., województwo kujawsko-pomorskie bierze udział w Międzynarodowych Targach Rolno-Spożywczych Zielony Tydzień w Berlinie. To już 81. edycja tych największych światowych targów żywności, rolnictwa i...
XIV Wielki Festyn Pomidorowy w Jeziorach Wielkich (powiat mogileński) to festyn, który ma przede wszystkim promować lokalny produkt - pomidory, uprawiane na terenie gminy Jeziora Wielkie, będącej zagłębiem pomidorowym.

W czasie festynu ulicami wsi przejdzie korowód, tzw. parada pomidorowa. Będzie można spróbować potraw z pomidorami w roli głównej, przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich i stanąć do konkursu na najsmaczniejszą potrawę z pomidorów.

W tym roku uczestnicy przyrządzać będą sałatki. Nie zabraknie również konkursów sprawnościowych dla dzieci i dorosłych: wyścigów pomidorów i ekstremalnego toru pomidorowego. Dla amatorów niecodziennych zabaw zaplanowano bitwę pomidorową.

Odbędzie się też konkurs na największego wyhodowanego pomidora - dotychczasowy rekord to warzywo o wadze 1,54 kg. W programie festynu również występy lokalnych zespołów, koncert Teresy Werner oraz zespołu After Party. Na zakończenie imprezy odbędzie się zabawa taneczna.

pszczoły, miód, Toruń, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Tysiące pszczół na dachu urzędu w środku miasta i 30 litrów miodu

Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego ma już za sobą pierwszą zbiórkę miodu z pasieki umieszczonej na dachu swojej siedziby w centrum Torunia. Rezultat pracy blisko 150 tysięcy pszczół to ponad 30 litrów...
Kujawsko-Pomorskie Miodowe Lato w Zarzeczewie (powiat włocławski) to piknik, podczas którego będzie można zdobyć informacje na temat produktów pszczelich, życia pszczół oraz ich roli w przyrodzie.

W programie m.in. prelekcje, pokaz przygotowywania naturalnych preparatów ochrony roślin. Osoby lubiące aktywnie spędzać czas mogą wziąć udział w warsztatach budowania gniazd dla pszczołowatych, projektowania i zakładania miejsc przyjaznych owadom zapylającym.

Ponadto w programie degustacja produktów pszczelich z pasiek z całego kraju (m.in. z Krajny, Pałuk, Kociewia, Podhala, Mazowsza, Dolnego Śląska), możliwość spróbowania potraw regionalnych, występy artystyczne zespołów muzycznych i tanecznych, pokazy twórczości ludowej.

"Wieś na weekend" to projekt w ramach którego 26 instytucji otrzymało dofinansowanie imprez, których celem jest aktywizacja mieszkańców wsi i podejmowanie inicjatyw służących włączeniu społecznemu. Organizatorem był działający w Urzędzie Marszałkowskim Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Na dofinansowanie projektów zarezerwowano 200 tys. zł.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu