Polska poradziła sobie z rosyjskim embargiem

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
13-01-2016,12:10 Aktualizacja: 13-01-2016,12:44
A A A

Analitycy w najnowszym raporcie Market Monitor, przygotowanym przez wiodącego ubezpieczyciela należności na świecie firmę Atradius, oceniają, że Polska poradziła sobie z rosyjskim embargiem znajdując klientów na nowych rynkach.  

Jak wynika z raportu, sytuacja sektora spożywczego w Unii Europejskiej jest relatywnie dobra, a większości krajów udaje się zachować stabilność kredytową przedsiębiorstw. Konkurencja na terenie Wspólnoty jest coraz większa, na co największy wpływ ma przede wszystkim zwiększanie wydajności oraz niskie koszty produkcji.

rosyjskie embargo, Jewgienij Gontmacher, Ernest Wyciszkiewicz

Rosyjskie embargo nie zaszkodziło gospodarce Polski

Polska gospodarka praktycznie nie zauważyła wprowadzonego przez Rosję embarga na żywność - piszą we wtorek w rosyjskim dzienniku "Wiedomosti" Jewgienij Gontmacher, rosyjski ekonomista i Ernest Wyciszkiewicz, polski politolog. Ocenę tę...

Zanotowano także umocnienie się sieci handlowych, co głównie odbija się na dostawcach, których marże utrzymują się na niskim poziomie, bądź znacznie spadły. Z kolei zapoczątkowany w 2014 r. spadek cen surowców rolniczych przynosi korzyści producentom oraz przetwórcom żywności.

Rosyjskie embargo odczuło większość europejskich firm, szczególnie działających na rynkach owoców, warzyw oraz nabiału. Jednak zdaniem analityków, na sankcjach o wiele bardziej ucierpiała sama Rosja, a przede wszystkim jej eksporterzy.

Zakaz importu żywności przez Rosję nie wpłynął na liczbę bankructw w unijnej branży spożywczej, bowiem większość firm skutecznie znalazła alternatywne rynki. Co więcej, w wielu przypadkach to właśnie eksport odgrywa kluczową rolę w zachowaniu rentowności branży, często rekompensując słabsze wyniki na rynkach rodzimych.

Według analityków, inaczej sytuacja wygląda w Polsce, gdzie silny popyt krajowy stanowiący blisko 70 proc. ogólnej sprzedaży pozwala skutecznie bronić się przed takimi perturbacjami jak embargo.

Dodatkowo polscy przedsiębiorcy stale poszukują nowych możliwości, np. dotyczy to eksportu jabłek. Ponadto Polska stała się drugim wiodącym producentem zagęszczonego soku jabłkowego na świecie.
rosyjskie embargo, utylizacja żywności, władimir putin

Rosjanie oburzeni utylizowaniem żywności objętej embargiem

Niszczenie żywności z Zachodu, której wwóz na teren Rosji jest zakazany, wywołuje oburzenie wielu obywateli kraju, gdzie rosną wskaźniki ubóstwa i wciąż się pamięta o głodzie w epoce ZSRR. Od 6 sierpnia obowiązuje dekret...

W raporcie także zwrócono uwagę na zmianę władzy w Polsce, która zapowiedziała nałożenie nowych podatków na banki i największe sieci supermarketów. Według analityków Atradius zmiany te należą do największych wyzwań, z jakimi będzie musiał się zmierzyć sektor spożywczy w Polsce w 2016 r.

Przedsiębiorstwa polskie działające w sektorze spożywczym poradziły sobie z większością problemów w 2015 r. - oceniają analitycy. Polski eksport żywności za cały rok 2015 r. prawdopodobnie przekroczy próg 25 miliardów euro (w 2014 r. było to odpowiednio 21,3 mld euro), z czego najwięcej jest eksportowane do krajów UE. Wzrost sprzedaży zanotowano m.in. do krajów Azji i Afryki.

W opinii Arkadiusza Taraszkiewicza, dyrektora regionalnego oceny ryzyka Europy Środkowo-Wschodniej Atradius prognozy dla Polski na ten rok są dobre, także w kontekście wypłacalności polskich przedsiębiorstw. Obecnie średni okres płatności w Polsce utrzymuje się na poziomie 45 dni, co jest wynikiem bliskim średniej europejskiej.

Atradius Credit Insurance N.V. SA Oddział w Polsce jest częścią jednej z największych na świecie grup oferujących ubezpieczenia należności handlowych oraz usługi zarządzania wierzytelnościami.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement