Polska połączona z Litwą mostami energetycznymi

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
15-12-2015,10:45 Aktualizacja: 15-12-2015,11:06
A A A

Dalia Grybauskaite, prezydent Litwy podczas inauguracji otwarcia mostów energetycznych w Wilnie powiedziała, że państwa bałtyckie i Polska są podłączone do systemu energetyki europejskiej i są to "więzi energetyczne", które będą w przyszłości rozwijane.

Prezydent Litwy dodała, że "przez połączenie energetyczne Litwy z Polską i Szwecją została osiągnięta nie tylko stabilność, ale i niezależność". Podkreśliła, że to stwarza możliwość importu energii z zagranicy na Litwę, ale także eksportu energii z Litwy za granicę.

energia, węgiel, prezydent, Andrzej Duda, Jaworzno, inwestycje, kopalnie

Prezydent: musimy wzmacniać naszą suwerenność energetyczną

Musimy wzmacniać naszą suwerenność energetyczną - mówił w Jaworznie prezydent Andrzej Duda. Dodał, że nie zgadza się na odejście Polski od węgla; wskazywał, że dzięki nowoczesnym technologiom jego wykorzystanie może być przyjaźniejsze...

Obecny na uroczystości Mateusz Morawiecki, wicepremier i minister rozwoju podkreślił, że inauguracja mostów energetycznych to historyczna data. - Granica pomiędzy Polską a Litwą nie jest już granicą energetyczną Unii Europejskiej - zaznaczył.

- Jesteśmy połączeni z krajami bałtyckimi, które udowodniły, że możemy wyeliminować wyspy energetyczne i zapewnić bezpieczeństwo energetyczne. Już nie jesteśmy tymi, którzy konkurują i walczą między sobą, co jest bardzo złe dla regionu europejskiego - mówił Morawiecki.

Jak dodał, most energetyczny może być "impulsem dla dalszej integracji m.in. budowy połączenia gazowego między Polską a Litwą".

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement