Polska podoła inwestycjom. Energii nie będzie nam brakowało

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
30-06-2016,8:55 Aktualizacja: 30-06-2016,9:32
A A A

Polska podoła inwestycjom energetycznym i energii nie będzie w naszym kraju brakowało - zapewnił Krzysztof Tchórzewski, minister energii podczas wizyty w Elektrowni Turów na Dolnym Śląsku.

Szef resortu podkreślił, że chodzi nie tylko o zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego krajowi, ale również o pokazanie inwestorom, że w Polsce jest wystarczająca ilość energii i można inwestować.

OZE, energia, ustawa o OZE, prosument, WWF Polska, Sejm, posłowie, ruch więcej niż energia

Nowela ustawy pogrzebie rozwój odnawialnych źródeł energii?

Sejm nie zgodził się na odrzucenie w pierwszym czytaniu nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii, która na nowo organizuje system wsparcia dla OZE. Projekt trafił do dalszych prac do komisji energii i skarbu państwa. Wniosek...

- W Polsce potrzeba około 12-15 gigawatów do zainstalowania, czyli jeszcze 20-24 bloki energetyczne, takie jak ten, który zostanie wybudowany w Elektrowni Turów. I będą budowane następne bloki, dlatego, że my mamy taką sytuację, że znaczna część naszego potencjału kończy żywotność - powiedział Tchórzewski, który wziął udział w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę nowego bloku energetycznego.

Minister poinformował, że kolejne nowoczesne inwestycje zaplanowano w elektrowniach Ostrołęka i Dolna Odra, gdzie zakończenie pracy obecnych bloków przewidziano na lata 2020-22.

- Ten nowoczesny blok w Turowie to jest mądrze przygotowana inwestycja, dlatego, że w systemie tzw. pyłowym, w którym została zbudowana można stosować gorszej jakości węgiel, uzyskując te same efekty ekologiczne. Daje to możliwość wydłużenia żywotności tej elektrowni aż do 2045 r. - powiedział Tchórzewski.

Nowy blok energetyczny o mocy 450 MW w Elektrowni Turów zastąpi wycofane z eksploatacji trzy jednostki starszej generacji. Ma być gotowy do 2020 r. i będzie kosztował około 4 mld zł. Po jego uruchomieniu moc Elektrowni Turów wynosić będzie około 2 tys. Energii elektrycznej wyprodukowanej w nowym bloku wystarczy do zaspokojenia potrzeb ok. 1 mln gospodarstw domowych.

W środę do eksploatacji oddano też instalację odsiarczania spalin, której budowa kosztowała ponad 500 mln zł. Dzięki niej Elektrownia Turów znacznie zmniejszy emisje dwutlenku siarki i pyłu. Budowa instalacji odsiarczania spalin trwała dwa lata.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement