Podróż ciągnikiem po autostradzie? Tak rolnicy skracają sobie drogę

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
02-10-2016,8:10 Aktualizacja: 02-10-2016,8:35
A A A

Policja i Inspekcja Transportu Drogowego kolejny raz przypominają: ciągnikiem rolniczym pod żadnym pozorem nie można wjeżdżać na autostrady i drogi ekspresowe. Apel jest konieczny, bo w ostatnim czasie podobnych przypadków nie brakuje.

Kolejnych kilometrów autostrad i ekspresówek przybywa, a rolnicy swoim sprzętem mogą znajdować się tam z różnych przyczyn. Czasami wjeżdżają na arterie przez pomyłkę, ale częściej gospodarze świadomie skracają sobie drogę.

wypadek podczas koszenia kukurydzym, policja, wypadek, Lubelskie, śmierć

Tragiczne wypadki podczas koszenia kukurydzy

Dramatyczny przebieg miało zdarzenie, do którego doszło w czwartek w powiecie janowskim (woj. lubelskie). 59-letni rolnik zginął podczas zbioru kukurydzy. W trakcie pracy maszyna wciągnęła mężczyźnie nogę. - Rolnik prawdopodobnie wykrwawił...
Jazda do najbliższych przejazdów podziemnych czy wiaduktów, by znaleźć się po drugiej stronie trasy to zazwyczaj co najmniej kilkanaście do kilkudziesięciu "nadprogramowych" w stosunku do tego co było kiedyś kilometrów męczącej (bo powolnej), kosztownej (zużycie paliwa) i czasochłonnej drogi.

Są też i inne powody. Na przykład rolnik zatrzymany niedawno, gdy jechał ciągnikiem z doczepioną prasą do słomy autostradą A4 tłumaczył, że "tak poprowadziła go nawigacja". Według pełniących tam służbę funkcjonariuszy z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu, mężczyzna jechał tak, iż całą szerokością zestawu zajmował półtora pasa ruchu, co stwarzało zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

- W związku z zaistniałą sytuacją funkcjonariusze natychmiast zatrzymali pojazd. Kierującym okazał się 19-letni mieszkaniec powiatu średzkiego. Został ukarany mandatem karnym, a następnie funkcjonariusze przy wsparciu policjantów na motorach doprowadzili go bezpiecznie do najbliższego zjazdu - poinformował asp. szt. Paweł Petrykowski, rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego policji we Wrocławiu.

kradzieże ciągników rolniczych, Łukasz Dutkowiak, tomasz bartos

Policjanci odzyskali skradzione traktory

Rolnicze ciągniki stały się łakomym kąskiem dla złodziei. Z tym rodzajem przestępczości walczą policjanci w całym kraju. Stróże prawa z Komendy Powiatowej Policji w Oławie (woj. dolnośląskie) otrzymali ostatnio zgłoszenie o...
I przypomniał, że ciągnikiem rolniczym nie można wjeżdżać na autostrady i drogi ekspresowe.

To samo mówią funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego. Bo oni także odnotowują przypadki złamania tego zakazu.

Na przykład ci z wojewódzkiego oddziału ITD w Olsztynie, pełniąc obowiązki na drodze S7 na wysokości Miejsca Obsługi Podróżnych Sople, zatrzymali do kontroli ciągnik rolniczy z przyczepą. Ze względu na liczne usterki techniczne, inspektorzy zatrzymali dowód rejestracyjny pojazdu oraz wydali zakaz dalszej jazdy. Kierowca został ukarany mandatami o łącznej wysokości 750 zł.

"Należy podkreślić, iż poruszanie się ciągnikiem rolniczym po drodze ekspresowej stwarza duże zagrożenie dla innych uczestników ruchu poruszających się ze znacznie większą prędkością" - przypomina ITD.

Poleć
Udostępnij