Podatnik ma zyskiwać. W razie wątpliwości prawnych

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Z Brukseli Filip Dutkowski PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
12-05-2015,13:50 Aktualizacja: 12-05-2015,14:07
A A A

- Wprowadzenie do systemu podatkowego zasady rozstrzygania wątpliwości prawnych na korzyść obywatela nie budzi naszych  kontrowersji. Powinna ona znaleźć się w Ordynacji podatkowej - uważa Mateusz Szczurek, minister finansów.

Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział ogłoszenie referendum m.in. w sprawie zmian w Ordynacji podatkowej, tak, by wątpliwości prawne rozstrzygane były na korzyść podatnika, a nie urzędu.

- Ten element z punktu widzenia Ministerstwa Finansów nie jest w ogóle kontrowersyjny. W naszej propozycji założeń nowej Ordynacji podatkowej ten punkt się przecież znajduje. Dyskutujemy nie nad samą istotą takiej zasady, ale konkretnymi, prawnymi zapisami. Moim zdaniem ta zasada powinna się znaleźć w ordynacji - powiedział szef resortu.  

Szczurek nie spodziewa się, by wynik niedzielnych wyborów mógł wpłynąć na skłonność Komisji Europejskiej do ewentualnego zarekomendowania zdjęcia z Polski procedury nadmiernego deficytu. - Nie oczekiwałbym większych problemów pod tym względem, a na pewno nie spowodowanych wynikiem pierwszej rundy wyborów - stwierdził.  

- Ewentualna decyzja o zdjęciu procedury nadmiernego deficytu wynikać będzie z prawa, z Paktu Stabilności i Wzrostu i statystyki za 2014 r. Zależy to oczywiście od oczekiwań dotyczących deficytu na kolejne lata, ale najnowsza runda prognostyczna KE wyraźnie wskazuje, że deficyt będzie niższy niż 3 proc. PKB i obniżenie będzie trwałe - zakończył minister finansów.

Poleć
Udostępnij