Copy LinkXFacebookShare

Pochodzi z Ameryki, ale jest naszym hitem eksportowym

Borówka wysoka pochodzi z Ameryki Północnej, ale rozprzestrzeniła się w naturalnym środowisku wielu krajów. Jest też w wielu państwach uprawiana – między innymi w Polsce.

– Nasi plantatorzy mają się czym pochwalić – mówi Marzena Trajer, dyrektor Biura Analiz i Strategii w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa w rozmowie z Programem Pierwszym Polskiego Radia. Jak wynika z ostatnich danych areał uprawy tych owoców wzrósł już u nas do 11 tys. hektarów, zaś zbiory od 2004 r. do 2017 r. zwiększyły się z 4 tys. do 16. tys. ton.

Polska jest największym producentem borówek w Unii Europejskiej. Eksport z naszego kraju również osiągnął znaczące rozmiary. Ekspertka wylicza, że w ciągu ostatnich pięciu lat sprzedaż tych owoców poszła w górę z 2,8 tys. do 5,2 tys. ton.

– Z tego ponad 90 proc. trafia do krajów Unii Europejskiej, przede wszystkim do Wielkiej Brytanii, Niemiec i Holandii – podkreśla Trajer na antenie rozgłośni.

Dla rodzimych plantatorów borówki w najbliższych latach wyzwaniem będzie rosnąca produkcja na świecie. Jest to związane z pojawianiem się nowych regionów uprawy, głównie w Azji Południowo-Wschodniej i Ameryce Południowej. A to z pewnością zwiększy konkurencję na rynkach zagranicznych.
 

źródło: Program Pierwszy Polskiego Radia

Zobacz nas w Google News

odbudowa sektora świń, trzoda chlewna, ASF, Stefan Krajewski, MRiRW, bioasekuracja, hodowla świń, producenci trzody chlewnej, lochy, eksport wieprzowiny
Hodowla

Odbudowa sektora świń. Minister zapowiada nowe wsparcie

raport Carlo Fidanza, Parlament Europejski, trzoda chlewna, ASF, bioasekuracja, WPR, Wspólna Polityka Rolna, hodowla świń, wieprzowina, Unia Europejska, rolnictwo, dobrostan zwierząt
Hodowla

Raport Carlo Fidanza: silniejsze wsparcie dla hodowców świń

Aktualności

Zderzenie ciągnika z ciężarówką. Traktorzysta zmarł w szpitalu