Plony są dobre, choć rok zapowiadał się dramatycznie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
07-09-2020,10:30 Aktualizacja: 07-09-2020,10:35
A A A

- Ten rok zapowiadał się dramatycznie. Gdyby była taka susza, jak rok wcześniej, byłoby po polskim rolnictwie. Przyszły jednak deszcze i plony są dobre - mówi Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa.

- Jeszcze w kwietniu zapowiadało się, że to będzie rok, który dobije polskie rolnictwo. No i się Pan Bóg zlitował. bo deszcze, które od maja zaczęły padać nadrobiły wszystko - dodał polityk podczas spotkania z rolnikami w Łęgu Probostwie (woj. mazowieckie).

Dożynki na Jasnej Górze, andrzej duda, bezpieczeństwo żywnościowe kraju, covid-19

Prezydent podziękował rolnikom. Dzięki waszej pracy nie brakuje żywności

Za trud, ciężką pracę i zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego dziękował rolnikom w Częstochowie Andrzej Duda. Podkreślał, że o tym, jak ważne jest to ostatnie, Polacy mieli okazję przekonać się na początku pandemii koronawirusa. Prezydent wraz z...

Podkreślił, że tegoroczne plony są dobre. - To co jest na polu, co później sprzątamy, czyli kartofle, buraki i kukurydza, której takiej nigdy nie było, to wszystko wygląda dobrze - dodał.

Szef resortu zwrócił uwagę, że ważne jest co będzie się działo w rolnictwie w następnych miesiącach, latach.

Zaznaczył, że chodzi przy tym również o rozwój wsi, w tym infrastruktury, jak np. budowa dróg czy dostęp do szerokopasmowego internetu, który jest nie tylko potrzebny szkołom, ale też ułatwia dostęp do urzędów.

Ardanowski przypomniał, że kilka miesięcy temu została podpisana deklaracja, "pierwsza w historii chyba w Europie, a na pewno w Polsce”, podpisana przez prezydenta, premiera i wszystkich ministrów, że „rolnictwo jest jednym z najważniejszych działów polskiej gospodarki".

Minister rolnictwa przyznał, że z nadzieją patrzy na najbliższe lata, także w kontekście nowej perspektywy unijnej i pozyskiwania środków.

spis rolny, gus, epidemia koronawirusa, Dominik Rozkrut

GUS spisał już kilkanaście tysięcy gospodarstw

- Mamy już kilkanaście tysięcy spisanych gospodarstw rolnych w Powszechnym Spisie Rolnym, który ruszył 1 września - poinformował Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego Dominik Rozkrut. Powszechny Spis Rolny potrwa do...

- Naprawdę, proszę mi wierzyć, te następne siedem lat, nie powinny być złe, jeżeli chodzi o ilość środków dostępnych dla rolników - ocenił.

Wspomniał przy tym, że negocjowane były "dwie grupy pieniędzy" w ramach wspólnej polityki rolnej i polityki spójności.

- I te negocjacje naprawdę są dobre - dodał. Odnosząc się do wielkości unijnych środków, wyliczył, że w obszarze rolnym będzie to ponad 32 mld euro i duże środki na politykę spójności.

Polityk oznajmił, iż w związku z nową perspektywą przygotowywane są o wiele prostsze zasady ubiegania się o pomoc unijną. Podkreślił, że odbiurokratyzowanie procedur nie oznacza braku kontroli i weryfikacji.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu