Plantatorzy porzeczek nie pamiętają tak fatalnego sezonu. Liczą na pomoc

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
07-08-2015,12:05 Aktualizacja: 07-08-2015,14:25
A A A

Plantatorzy porzeczek mają w tym roku powody do narzekania. Przemysł oferował im tak niskie ceny za owoce, że pokryły one zaledwie 20-25 proc. kosztów uprawy.

- To był najgorszy sezon uprawy porzeczki w historii - ocenił w rozmowie z PAP Wiesław Błocki, prezes Krajowego Stowarzyszenia Plantatorów Czarnych Porzeczek. Zaznaczył, że sam uprawia te owoce od 30 lat.

W tym roku cena porzeczek w skupie wynosiła 30-50 gr za kilogram. Rolnicy podobnie jak w ub. roku protestowali i zwracali się o pomoc m.in. do resortu rolnictwa. Błocki przypomniał, że źle było już ubiegłym roku, kiedy za owoce płacono 55-60 groszy za kg. Plantatorzy otrzymali wówczas wsparcie w wysokości 410 zł na hektar, pomocą zostało objęte 11 tys. ha.

czarna porzeczka, plantatorzy czarnej porzeczki, marek sawicki

Plantatorzy czarnych porzeczek dostaną wsparcie. Tylko jakie?

Wysokość pomocy dla producentów czarnych porzeczek będzie znana do końca tygodnia. Zostanie uzgodniona po rozmowach z plantatorami i konsultacjach z ministerstwem finansów - poinformował Marek Sawicki, minister rolnictwa. Tadeusz...

- O nadprodukcji zakłady przetwórcze mówią już od 15 lat, ale oficjalnie żadna z firm nie wypowiedziała się na ten temat - zaznaczył Błocki. Zdaniem ekspertów, zapotrzebowanie na porzeczki, które w ostatnich latach spadło - dotyczy to zwłaszcza producentów soków.

Pod koniec lipca w ministerstwie rolnictwa odbyło się spotkanie w sprawie sytuacji na rynku porzeczek. Marek Sawicki, szef resortu stwierdził, że najlepiej byłoby, gdyby rolnicy zmniejszyli swoje plantacje o 30 proc. i przebranżowili się na inne uprawy. Zaproponował pomoc w wysokości 600 zł na hektar plantacji i taka kwota znalazła się w projekcie rozporządzenia.

Stowarzyszenie uważa, że pieniądze należałoby przeznaczyć tylko dla tych osób, które zadeklarują likwidację bądź ograniczenie plantacji na co najmniej 5 lat. A wsparcie nie powinno być w wysokości 600 zł, ale 3-5 tys. zł na hektar.

Zdaniem Błockiego taka kwota wystarczyłaby na pokrycie kosztów np. wykarczowania porzeczek i przebranżowienia na inne uprawy. Argumentował, że jeżeli wszyscy dostaną po równo, sytuacja się nie zmieni i w przyszłym roku ponownie wystąpi problem ze zbytem porzeczek. Stowarzyszenie przesłało swoją opinię do projektu rozporządzenia, teraz decyzja jest po stronie ministerstwa.

[WIDEO] Zdesperowani plantatorzy czarnej porzeczki zablokowali drogę krajową nr 19W 2014 r. powierzchnia upraw porzeczek wyniosła 32 tys. hektarów, a zbiory ponad 120 tys. ton, przy czym nie wszystkie owoce zostały zebrane ze względu na niską cenę skupu. Szacuje się, że w tym roku powierzchnia upraw jest podobna, ale wzrosły plony, gdyż zaczęły owocować odmiany bardziej plenne.

Polska jest największym na świecie producentem czarnej porzeczki i najważniejszym dostawcą na rynki międzynarodowe. Produkuje ok. 57 proc. porzeczek czarnych w skali Europy i blisko 53 proc. w świecie.

[WIDEO] Czarna porzeczka w skupie za bezcen. Producenci pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów

Poleć
Udostępnij
Skomentuj